Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ķīna izplata neierasti skarbu paziņojumu attiecībā uz Ziemeļkoreju

Ķīna izplatījusi neierasti skarbu paziņojumu attiecībā uz Ziemeļkoreju, pieprasot garantēt tās diplomātu drošību un brīdinot, ka tā nepiecietīs nemieru celšanu tās pierobežā.

Ķīnas asais paziņojums liecina, ka tā zaudē pacietību attiecībā uz Ziemeļkoreju, kurai Pekina ir vienīgais ciešais sabiedrotais.

Ķīnas Ārlietu ministrijas izplatītajā paziņojumā Pekina paudusi dziļas bažas par pieaugošo spriedzi Korejas pussalā.

«Ķīnas valdība jau ir prasījusi Ziemeļkorejas pusei garantēt Ķīnas diplomātu drošību Ziemeļkorejā saskaņā ar Vīnes Konvenciju un starptautiskajiem likumiem un praksi,» sacīja Ārlietu ministrijas pārstāvis Hons Lei.

«Mēs nevienas puses neatbalstām provokatīvus izteikumus un darbības šajā reģionā un nepiecietīsim nemieru celšanu Ķīnas pievārtē,» teikts Ārlietu ministrijas neierasti skarbajā paziņojumā.

Pekina jau gadu desmitus ir Phenjanas vienīgais starptautiskais sabiedrotais un lielākais tirdzniecības partneris, nodrošinot dziļā nabadzībā slīgstošajai nācijai energoresursu piegādes.

Laikraksts «The New York Times» aizvadītajā nedēļā rakstīja, ka Vašingtona pastiprina spiedienu uz jauno Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, lai panāktu stingrāku nostāju pret Ziemeļkorejas režīmu no Pekinas puses, brīdinot, ka pretējā gadījumā tai jārēķinās ar pastiprinātu ASV militāro klātbūtni reģionā.

Atsaucoties uz vārdā neminētām administrācijas amatpersonām, laikraksts piektdien ziņoja, ka nesen notikusi ASV prezidenta Baraka Obamas telefonsaruna ar Sji.

ASV amatpersonas arī sīki informējuši Pekinu par Savienoto Valstu plāniem pastiprināt savu pretraķešu aizsardzības sistēmu un citiem pasākumiem, kuru mērķis ir apturēt arvien pieaugošos draudus no Ziemeļkorejas jaunā līdera Kima Čenuna puses.

Ķīna līdz šim nedz atklāti, nedz pa aizklātajiem diplomātiskajiem kanāliem nav izteikusi nekādus protestus pret ASV kuģu un kara lidmašīnu nosūtīšanu uz Korejas pussalu, uzsver «The New York Times».

Šī klusēšana liecina par Pekinas pieaugošo aizkaitinājumu pret Ziemeļkoreju un apzināšanos, ka turpmāka Phenjanas režīma atbalstīšana var saspīlēt tās attiecības ar Vašingtonu, piebilst laikraksts.

«The New York Times» vēsta, ka tuvāko nedēļu laikā Baltais nams gatavojas uz Ķīnu nosūtīt virkni amatpersonu sava spiediena pastiprināšanai.

Īstermiņā Vašingtona vēlas Ķīna muitas kontroles pastiprināšanu, lai apturētu starptautisko sankciju aizliegto preču nonākšanu Ziemeļkorejā. Savukārt ilgtermiņā ASV vēlas, lai Pekina pārliecinātu Kimu pārtraukt provokācijas un piekrist atsākt sarunas par Phenjanas kodolprogrammas likvidēšanu.