Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Polijas TV atklāj iespējamu krāpniecību uzņēmumā «Liepājas Metalurgs»

Polijas televīzijas TVP žurnālisti atklājuši iespējamu krāpniecību uzņēmumā «Liepājas Metalurgs» (LM), ziņo TV3 raidījums «Nekā personīga».

Poļu žurnālisti secinājuši, ka tērauds, kas no LM vests uz Poliju «brīnumainā kārtā ar katru nobraukto kilometru kļūst lētāks un lētāks».

Auditorfirma «Ernst&Young» jau iepriekš norādījusi, ka LM izejvielu iepirkšanā un gatavās produkcijas pārdošanā iesaistīta virkne starpniekfirmu, kuru dalība no legāla biznesa viedokļa nebūtu nepieciešama. Tas rada aizdomas, ka LM iesaistīts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanas shēmās.

Saskaņā ar oficiālo statistiku 2011.gadā Latvija uz Poliju eksportējusi tuvu 300 tūkstošiem tonnu tērauda stieņu. Toties Polijas Finanšu ministrijas datos šo pašu stieņu skaits uzrādās 60 reizes mazāks. Tas licis domāt, ka lielākā daļa LM produkcijas pārdota «melnajā tirgū».

Uz poļu žurnālistu jautājumiem, par to, kā tas iespējams, LM nav atbildējis. Arī «Nekā personīga» intervija atteikta.

Polijas žurnālists tam centies izsekot, sākot no LM pagalma, kurā no 40 kravas mašīnām 28 bija no Polijas. Kāds poļu autovadītājs atklājis, ka maršrutā Polija-Latvija brauc vismaz reizi nedēļā, turpceļā ved metāllūžņus, lai rūpnīca varot pastāvēt, bet atpakaļceļā uz Poliju – vedot tēraudu.

Polijas robežas pusē žurnālisti paši pārliecinājušies, ka nelegālo Liepājas metālu pa dempinga cenām bez problēmām tirgo internetā. Kādas firmas pārstāvis piedāvājis žurnālistam 500 tonnu rievotos tērauda stieņus no Liepājas iegādāties 1860 zlotus par tonnu, pamatojot lēto cenu ar to, ka vedot pa taisno no rūpnīcas.

Cilvēks, kurš piedāvāja neticami lēto produkciju, arī tika uzmeklēts. Viņš atradās Polijas pilsētā Šematičos kārtējā dzīvoklī reģistrētā firmiņā un bija tikai viens no starpniekiem ķēdē.

»Ja viņa (shēma) tāda ir un ja viņa tā darbojas, tad šie cilvēki ir nopelnījuši miljonus, kuri nav nonākuši uzņēmuma budžetā. Līdz ar to es saku – tā ir tāda barbariska apgrozāmo līdzekļu izgrābšana no uzņēmuma, neradot nekādu pievienoto vērtību un neko nedodot šim uzņēmumam klāt»- tā raidījumam atzina Inta Ozoliņa, Metāllūžņu pārstrādes uzņēmuma «Tolmets» valdes priekšsēdētāja.

Ozoliņa pieļauj, ka LM īpašnieku vēlme pelnīt nelegāli caur starpniekiem ārzemēs, varēja būt iemesls, kāpēc LM savulaik atteicās turpināt iepirkt metāllūžņus no «Tolmeta», nosakot neizdevīgu cenu.