Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Čalovskis par gatavošanos viņu izdot ASV vērsies ECT

Smagos kibernoziegumos apsūdzētais Imantas iedzīvotājs Deniss Čalovskis par gatavošanos viņu izdot ASV vērsies ar sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), aģentūru LETA informēja advokāts Saulvedis Vārpiņš.

Advokāts paskaidroja, ka saskaņā ar augstu ASV amatpersonu izteikumiem aizokeāna valstī kibernoziegumi tiek pielīdzināti terorismam. Šādos gadījumos situācijās, kad tiek apdraudēta nacionālā drošība, valsts interešu vārdā ASV pieļauj arī apsūdzēto personu psihisku un fizisku ietekmēšana, kas Eiropā un Latvijā gluži vienkārši tiktu saukta par spīdzināšanu.

Kā norādīja advokāts, konkrētajā gadījumā Čalovskis tiek apsūdzēts par piedalīšanos ļoti plaša datorvīrusa radīšanā, kas dod reālu pamatu bažām, ka ASV tiesībsargājošās iestādes viņu varētu pakļaut spīdzināšanai, lai iegūtu informāciju par iespējamajiem līdzdalībniekiem.

Ņemot vērā minēto, Latvijai pirms lemšanas par izdošanu vajadzēja saņemt garantiju, ka ASV mūsu pilsonis netiks psiholoģiski un fiziski ietekmēts, taču Latvija šādu garantiju nesaņēma, līdz ar to Čalovska izdošana nav pieļaujama, aģentūrai LETA skaidroja Vārpiņš.

Čalovska interesēs sūdzību ECT, neprasot honorāru, sagatavojis Vārpiņa advokātu birojs, bet parakstījis pats apsūdzētais. ECT šo jautājumu varētu skatīt neatliekamības kārtībā, pieļauj advokāts.

Kā ziņots, 31.janvārī Latvijas Augstākā tiesa (AT) atstāja negrozītu prokurora Mārča Viļuma lēmumu, ar kuru viņš bija atzinis par pieļaujamu Čalovska izdošanu ASV. Galīgais lēmums par 1985.gadā dzimušā Latvijas pilsoņa izdošanu tuvākajā laikā būs jāpieņem valdībai.

ASV federālie prokurori Čalovskim, kurš esot pazīstamas arī ar iesauku «Miami», un diviem citiem iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim un Rumānijas iedzīvotājam - cēluši apsūdzības par datorvīrusa «Gozi Virus» radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Ja Latvija Čalovski izdos, ASV viņam var draudēt pat 67 gadu cietumsods.