Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pensijas varētu indeksēt jau no oktobra; pensionāri bažīgi

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) sola mēģināt rast risinājumu pensiju indeksācijai jau no oktobra.

«Mēs mēģināsim rast risinājumu pensiju indeksācijai jau no oktobra,» šodien pēc tikšanās ar Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) pārstāvjiem sacīja Āboltiņa. «Šobrīd ekonomiskie rādītāji tiešām objektīvi rāda to, ka mēs varēsim to atļauties. Ir tikai jautājums, kad šie rādītāji tiks saskaitīti, kādā veidā un kā noteikt šīs prioritātes,» sacīja Āboltiņa, piebilstot, ka bez pensionāriem ir jādomā gan par demogrāfiju, gan izglītību, gan algām ārstiem, skolotājiem, medmāsām un policistiem.

Viņa gan uzsvēra, ka pensiju indeksācija ir ļoti svarīgs jautājums. «Pensionāri neprasa neko lieku un neko pārmērīgu. Šis dialogs turpināsies, un mēs skatīsimies, vai no oktobra jau mēs nevaram indeksēt pensijas. Katrā ziņā vismaz par mazajām pensijām ir diezgan liela vienprātība, ka tas [indeksācija] varētu notikt,» teica Āboltiņa.

Jautāta, vai solījums atsākt pensiju indeksāciju nepārvērtīsies par nepiepildījušos priekšvēlēšanu akciju, Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka šādam apgalvojumam nav nekāda pamata. «Es neredzu, kāpēc tam vajadzētu palikt priekšvēlēšanu solījumam, vēl jo vairāk, ja arī likumā ir ierakstīta indeksācija no 2014.gada,» viņa uzsvēra.

LPF gan ir nelielas bažas, ka jautājums kaut kur varētu iestrēgt. «Pensionāri mums atgādina pastāvīgi to, kas notika pirms četriem gadiem, ka burtiski nākošajā dienā pēc pašvaldību vēlēšanām tika apgrieztas pensijas,» minēja LPF vadītājs Andris Siliņš.

Kopumā pēc tikšanās ar Saeimas priekšsēdētāju LPF pārstāvji gan bija pozitīvi noskaņoti. «Pensionāriem vienmēr ir bijusi kāda cerība un arī šoreiz ir cerība, ka Saeima ir mūs sadzirdējusi, un tiešām reāls pensiju indeksācijas jautājuma risinājums ir iespējams jau vistuvākajā laikā,» pauda LPF priekšsēdētājs.

Siliņš piepilda, ka LPF nebūt neprasa indeksēt absolūti visas pensijas, tai skaitā tūkstošos latu mērāmās. «Domāju, ka mums ir jāmeklē risinājums, lai tagad tiešām palīdzētu tai pensionāru daļai, kura šodien pavisam oficiāli skaitās maznodrošināto kategorijā,» viņš akcentēja. Tāpat LPF rosina vairāk uzmanības pievērst tiem pensionāriem, kuri saņem mazas pensijas, bet ir ar ļoti lielu darba stāžu - pat virs 40 un vairāk gadiem.

Maza pensija LPF skatījumā ir pensija, kura nesasniedz iztikas minimumu jeb valstī noteikto minimālo algu - 200 latus.

No protesta akciju organizēšanas LPF vēl neplāno atteikties. Siliņš teica, ka šobrīd vairāki desmiti organizāciju jau esot apstiprinājušas gatavību maija vidū piedalīties Vislatvijas akcijā par pensionāru tiesībām. Konkrētāk par akciju LPF valde lems 15.aprīlī.

Kā ziņots, šodien ap 100 cilvēku piedalījās LPF organizētajā gājienā pie Saeimas priekšsēdētājas, kurai personīgi nodoti vairāk nekā 106 000 iedzīvotāju parakstu, prasot pensiju indeksācijas atsākšanu jau no šā gada oktobra.

Valsts pensiju indeksācija ir iesaldēta no 2009.gada, un tādu to plānots atstāt līdz 2014.gada 1.janvārim. 2014.gadā plānots atsākt visu pensiju indeksāciju vienu reizi gadā - 1.oktobrī, ņemot vērā tikai patēriņa cenu (inflācijas) indeksu.

Februārī LPF dome nolēma negaidīt 2014.gada janvāri un vienojās sākt parakstu vākšanu par pensiju indeksācijas atsākšanu jau no šā gada oktobra. Ja pensiju indeksēšana nenotiks, pensionāri maijā Rīgā sola rīkot protesta akcijas.