Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bažījas, ka ātrā kreditēšana var izraisīt nabadzīgo iedzīvotāju atkarības bumu

Ātro kredītu nekontrolēta izaugsme var izraisīt nabadzīgo iedzīvotāju atkarības bumu, kas var vilkties visa mūža garumā, šādas bažas šodien pēc atbildīgo amatpersonu uzklausīšanas pauda Nacionālās drošības komisijas (NDK) priekšsēdētājs Valdis Zatlers (RP).

Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvji šodien NDK sēdē norādījuši, ka pašlaik viens no iedzīvotāju emigrācijas cēloņiem ir mukšana no 500 un 1000 latu kredītiem.

«Man ir prieks, ka valsts tomēr ir reaģējusi nedaudz agrāk, nekā mēs varētu to gaidīt. Jo parasti mēs reaģējam, kad nogrand pērkons un ir reāla sociālā spriedze,» akcentēja komisijas priekšsēdētājs. Viņš uzsvēra, ka runa neesot par nozares biznesa ietekmēšanu, bet tā regulēšanu, lai tas nenodarītu ļaunumu iedzīvotājiem ar maziem ienākumiem.

Šodien komisijas sēdē Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta pārstāvji iepazīstinājuši ar šajā nozarē «eksistējošajām shēmām», bet Zatlers nevarot pateikt, cik tās ir bīstamas - tas ir jāprasa pašiem tiesībsargājošo instanču pārstāvjiem.

Nākamnedēļ Saeimā sāks izskatīt vairākus likuma grozījumus, lai ar administratīvām metodēm pasargātu cilvēkus no ātrās kreditēšanas negatīvajām sekām, piebilda politiķis.

Šodien norisinājās darba grupas sanāksme, kurā tika apspriesti jau daļēji izstrādātie priekšlikumi tālākām normatīvo aktu izmaiņām, pastāstīja Ekonomikas ministrijas (EM) Iekšējā tirgus departamenta direktors Gints Zadraks. Priekšlikumos plānots precizēt nosacījumus, kas attiecas uz šo pakalpojumu regulēšanu, likumā ierakstot, kas ir reklāma, kas veicina bezatbildīgu aizdošanu.

Tāpat paredzēts ierobežot pakalpojuma izmaksas, ierobežojot procentu likmi un saistītos maksājumus, kas rodas pēc līguma termiņa beigām. Nozarei vajadzēs atbildīgajām institūcijām iesniegt plašāku datu apjomu. Izstrādātie priekšlikumi paredz, ka, izsniedzot kredītus, uzņēmējiem būs stingrāk jāvērtē klientu maksātspēja, piebilda Zadraks.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa žurnālistiem pēc sēdes norādīja, ka komersantu attieksme attiecībā uz potenciālo klientu maksātspējas vērtēšanu ir uzlabojusies. PTAC ir izveidojis vadlīnijas komersantiem, kuras drīzumā plāno publicēt.

Kā ziņots, parlaments ir sācis darbu pie šī jautājuma risināšanas, un Saeimas deputāti 4.aprīlī otrajā lasījumā atbalstīja koalīciju veidojošo partiju pārstāvju iesniegto Civillikuma grozījumu projektu, kas paredz noteikt darījumu, tostarp ātro kredītu, sankciju ierobežojumus, turpmāk liedzot kredītu izsniedzējiem pieprasīt no klientiem nesamērīgi lielas parāda atmaksas summas.

EM izstrādātie priekšlikumi patērētāju kreditēšanas normatīvā regulējuma pilnveidei, kas nodrošinās stingrāku ātro kredītu jomas regulējumu un efektīvāku patērētāju interešu aizsardzību, paredz aizliegt bezatbildīgu aizņemšanos veicinošu reklāmu, ierobežo gada procentu likmi līdz 100% un nosaka nokavējuma procentu apmēra robežu, kā arī stingrākas prasības pārbaudīt kredītņēmēja maksātspēju.

Pret nebanku kreditētāju procentu likmes ierobežošanu iestājas arī Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), kas vēstulē EM norādīja, ka problemātiski ir regulēt nebanku kreditēšanas nozari, piemērojot mēneša (gada) procentu likmes ierobežojumus, jo patlaban šajā likmē ietverti arī kredītu administrēšanas izdevumi, kuri maziem aizņēmumiem var būt neproporcionāli lieli. Ja procentu likmes ierobežošana tomēr tiek uzskatīta par īpaši būtisku risinājumu, LDDK piedāvā noteikt diferencētu likmi, kas gan daļēji risinātu katra kredīta pašfinansēšanos, gan mazinātu ar mājsaimniecību maksātnespējas riskiem saistītās problēmas. Proti, mazajiem kredītiem nosakot augstākas procentu likmes nekā lielajiem aizdevumiem, tie joprojām būtu relatīvi samaksājami.

Savukārt nebanku kredītdevēji uzskata, ka EM sagatavotie priekšlikumi ir neprofesionāli, turklāt bez jebkāda ekonomiskā pamatojuma. To pierāda ierosinājums nebanku kredītiem noteikt salikto gada procentu likmi 100% apmērā. Pieņemot šādu priekšlikumu, ja kredīts 20 latu apmērā tiek piešķirts uz divām nedēļām, tad maksimālā komisijas maksa, ko nebanku kredītdevēji varēs saņemt, būs 54 santīmi, kas nesedz izmaksas ne darbinieku algām, ne nodokļu nomaksai, ne maksātspējas vērtēšanai, kā arī citus ar pakalpojuma nodrošināšanu saistītos izdevumus. Klienta maksātspējas vērtēšana dažādās datubāzēs vien izmaksā gandrīz divus latus.