Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VUGD aicina iedzīvotājus gatavoties plūdiem

Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sniegto informāciju tuvākajās dienās Latvijas upēs ir gaidāma ūdens līmeņa celšanās, tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus jau laicīgi sagatavoties iespējamai piemājas teritoriju un mājokļu aplūšanai.

Kā aģentūru LETA informēja VUGD preses pārstāve Viktorija Šembele, šajā laikā iedzīvotājiem ir jāseko līdzi meteoroloģiskajiem laika apstākļiem un prognozēm, kā arī situācijas attīstībai savu mājokļu tuvumā, jānoskaidro un jāsaglabā mobilajā tālrunī un piezīmju grāmatiņā tālruņu numuri, uz kuriem zvanīt, lai ziņotu par plūdu sākšanos un saņemtu palīdzību.

Tāpat iedzīvotājiem ir jāizvērtē iespējamo plūdu apdraudējums saimniecībai un jāpārvieto mantas no pagrabtelpām un pirmajiem stāviem uz augšējiem stāviem vai bēniņiem, kā arī jānostiprina pagalmā un mājas tuvumā esošie priekšmeti. Jābūt gataviem atvienot elektroenerģijas padevi.

Savlaicīgi jāparūpējas par vecākiem ļaudīm, bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī slimniekiem, atrodot viņiem plūdu laikā drošāku mājvietu pie radiem, draugiem vai kaimiņiem. Ja tādas iespējas nav, iespējami drīzāk jāvēršas pēc palīdzības pašvaldībā.

Vienlaikus iedzīvotājiem ir jāapzina vietas, kur nepieciešamības gadījumā evakuēt mājlopus un mājdzīvniekus, un jāizdomā, kā tos nodrošināt ar barību. Ja šādas iespējas nav, savlaicīgi jāvēršas pēc palīdzības pašvaldībā.

Iedzīvotājiem būtu vēlams sagatavot evakuācijai izmantojamos transportlīdzekļus, tai skaitā automašīnas un traktorus, kā arī peldošos līdzekļus - laivas un plostus.

Evakuācijas gadījumam jāsarūpē līdzi ņemšanai personiskie dokumenti, nauda, vērtslietas, kabatas lukturītis, pārtika, medikamenti, apģērbs un apavi, kā arī citas pirmās nepieciešamības lietas.

Pieejamā vietā jāglabā kabatas lukturīši, ar kuriem var dot signālu par savu atrašanās vietu plūdu gadījumā. Savlaicīgi jānodrošinās ar rezerves baterijām kabatas lukturītim un radio aparātam, kā arī jāuzlādē mobilie tālruņi.

Iedzīvotājiem jānodrošina sevi ar pārtiku, kas nebojājas un kuru iespējams pagatavot arī tad, ja mājās nav elektrības, ar dzeramo ūdeni, medikamentiem, apģērbu, apaviem un citām lietām plūdu periodam gadījumā, ja māja applūst, bet tās iemītnieki atsakās evakuēties. Jāņem vērā, ka plūdu laikā akās var ieplūst virszemes, tai skaitā arī kanalizācijas ūdeņi, kas var kļūt par akūtu zarnu infekciju izraisītājiem.

Pirms plūdiem vajadzētu veikt pasākumus, kas mazinās iespējamo vides piesārņojumu un cilvēku veselības apdraudējumu, piemēram, izsūknēt notekūdeņu un tualetes bedres, pārliecināties, lai dažādas ķīmiskās vielas un produkti atrodas drošās vietās, kā arī norobežot un izvest atkritumus.

Par tiešu plūdu apdraudējumu ir jāinformē VUGD, policija vai pašvaldība. Ja iespējams, par to jābrīdina arī kaimiņi. Evakuējoties jāņem līdzi personiskie dokumenti, nauda, vērtslietas, pārtika, medikamenti, nepieciešamais apģērbs un apavi, kā arī citas pirmās nepieciešamības lietas.

Atstājot ēkas un būves, tām jāatslēdz elektroenerģijas padeve, gāzes padeve, ūdensapgādes sistēmas, kā arī vietējās apkures ierīces un iekārtas, jāaizver ēku un būvju durvis, logi, lūkas, slēģi un, ja iespējams, jāaizsit ar dēļiem ēkas logi un durvis. Nedrīkst aizmirst parūpēties arī par mājdzīvniekiem.

Ja pašu spēkiem nav izdevies tikt prom no plūdu skartās vietas, par to jāinformē operatīvie dienesti, zvanot uz tālruni 112. Ja nepieciešams, jāuzkāpj mājas augšējā stāvā vai bēniņos, līdzi ņemot kabatas lukturīti, lai signalizētu par savu atrašanās vietu, un turpat arī jāpaliek, līdz ierodas palīdzība.

Drošības pasākumi jāievēro arī evakuēšanās laikā. Pirms iekāpšanas peldošajā līdzeklī un mantu novietošanas tajā, jāpārliecinās, vai peldlīdzeklis ir pietiekami labi nostiprināts. Iekāpšana un izkāpšana peldlīdzeklī jāveic bez drūzmēšanās. Kustības laikā nedrīkst pārvietoties pa peldlīdzekli, lai tas neapgāztos.

Evakuējoties ar laivu, jāievēro, lai borta augstums virs ūdens līmeņa būtu ne mazāks par 20 centimetriem un vižņu laikā laiva pārvietotos perpendikulāri viļņiem. Jāuzmanās, lai laiva neuzbrauktu zemūdens priekšmetiem. Stipra vēja un aktīvas ledus iešanas laikā evakuācijai laivu nevajadzētu izmantot.

Ja pēc VUGD vai pašvaldības amatpersonu aicinājuma iedzīvotāji atsakās evakuēties, tiem jānodrošina sevi ar pārtiku, dzeramo ūdeni, medikamentiem un citām visnepieciešamākajām lietām. Atteikums evakuēties personai jāapstiprina rakstiski, uzņemoties atbildību par iespējamām sekām.

Nepieciešamības gadījumā par plūdu briesmām - strauju ūdens līmeņa celšanos - vietās, kur uzstādītas trauksmes sirēnas (pilsētās), VUGD iedzīvotājus brīdinās, ieslēdzot šīs sirēnas. Tās izdzirdot, iedzīvotājiem ir jāklausās informācija, kas tiks pārraidīta radio un televīzijā.