Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VM neplāno segt zāļu izmaksas C hepatīta slimniekiem pilnā apmērā

Veselības ministrija (VM) plāno palielināt C hepatīta ārstēšanai nepieciešamo medikamentu kompensāciju no 75% līdz 90%, nevis 100%, kā to vēlas vairāk nekā 12 000 valsts iedzīvotāju, kuri parakstīja iniciatīvu par minēto medikamentu kompensāciju pilnā apmērā.

Kā norāda VM informatīvā ziņojuma «Finanšu situācija veselības aprūpes jomā» projektā, šādi tiktu uzlabota ārstēšanas pieejamība un tajā pašā laikā 10% pacientu līdzmaksājums nodrošinātu pacientu iesaisti, motivāciju un līdzestību, kas ir būtisks veiksmīgas terapijas nosacījums.

Patlaban C hepatīta zāļu kompensācijas apjoms ir 75%. VM aprēķinājusi, ka pie līdzšinējā kompensācijas apjoma pacientu līdzmaksājums mēnesī ir no 70 līdz pat 209 latiem, savukārt palielinot kompensācijas apmēru līdz 90%, pacienta līdzmaksājums mēnesī būtu 28 līdz 84 lati.

Lai palielinātu kompensāciju, VM vajadzīgi papildu līdzekļi, un to nepieciešamību tuvākajā laikā VM plāno izklāstīt valdībai, prezentējot ziņojumu par finanšu situāciju veselības aprūpes jomā. VM aprēķinājusi, ka kompensācijas palielināšanai no 75% uz 90% 2013.gada otrajam pusgadam papildus nepieciešami aptuveni 1,5 miljoni latu, bet 2014.gadā un ik gadu papildus trīs miljoni latu.

Latvija ir un, pēc pašreizējām VM iecerēm, arī turpmāk būs viena no retajām Eiropas valstīm, kur C hepatīta ārstēšana netiek pilnībā apmaksāta no valsts budžeta. Pati VM ziņojumā ir norādījusi, ka, piemēram, Čehijā, Horvātijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Norvēģijā, Serbijā, Slovākijā, Somijā, Spānijā un Zviedrijā, arī Igaunijā un Lietuvā C hepatīta ārstēšana 100% tiek apmaksāta no valsts budžeta. Savukārt Beļģijā, Šveicē un Grieķijā daļu zāļu kompensācijas nodrošina no valsts budžeta un daļu no obligātās veselības apdrošināšanas. «Ņemot vērā minēto, Latvijas iedzīvotāji izmanto Eiropas Savienības pilsoņu tiesības un izceļo uz citām Eiropas Savienības valstīm, lai saņemtu nepieciešamo ārstēšanu,» uzsver VM.

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, šobrīd Latvijā vairāk kā 40 000 cilvēku ir inficēti ar C hepatīta vīrusu. 2012.gadā reģistrēti 1409 jauni saslimšanas gadījumi. Lielākais īpatsvars vīrushepatīta C pacientu ir vecumā no 18 līdz 50 gadiem, tātad personas darbspējīgā vecumā.

Jau ziņots, ka pērnā gada 21.decembrī «Hepatīta biedrība» iesniedza Saeimā vairāk nekā 12 000 savāktos Latvijas iedzīvotāju parakstus C hepatīta kompensācijas palielināšanai no 75% uz 100%.

Par valsts 100% apmērā kompensētiem medikamentiem Hepatīta biedrība cīnās jau vairāk nekā desmit gadus, akcentē biedrības pārstāvji. Parakstu vākšanu biedrība sāka, lai palīdzētu tiem cilvēkiem, kuri slimo ar C hepatītu, kā arī lai mazinātu iespēju ar šo slimību inficēties ikvienam.