Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nepanāk vienošanos par veselības aprūpes sasaisti ar sociālajām iemaksām

Saskaņojot plānu par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli, Finanšu ministrijas par piemērotāko atzītais risinājums sasaistīt veselības aprūpes saņemšanu ar valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām atbalstu nav guvis, liecina Veselības ministrijas (VM) atzinums valdības vadītājam Valdim Dombrovskim (V).

Kā ziņots, 19.martā, izskatot VM sagatavoto koncepcijas projektu par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli, kas paredz sasaistīt plānveida veselības aprūpes saņemšanu ar nodokļu nomaksu, valdība nolēma šo jautājumu novirzīt papildu saskaņošanai ar Finanšu ministriju (FM), Tieslietu ministriju, Labklājības ministriju un Valsts kancelejas juristiem. Viņiem kopīgi bija jāizstrādā vēl viens alternatīvs modelis sistēmai - veselības aprūpes sasaiste ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, kā to vēlas FM.

"Tā kā sociālais budžets ir nodalīts no vispārējā budžeta un šie ieņēmumi netiek novirzīti veselības aprūpei arī caur kopējiem budžeta ieņēmumiem, tad sanāksmes dalībnieku ieskatā nav atbalstāms koncepcijas risinājuma variants, kurš paredz plānveida veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu sasaistīt ar faktu, vai par personas gūtajiem ieņēmumiem ir aprēķināta valsts sociālās apdrošināšanas iemaksa," teikts VM atzinumā.

VM norāda, ka veselības aprūpes sasaiste ar sociālajām iemaksām būtu saistīta ar vairākiem riskiem. Pirmkārt, rastos lielāks to personu loks, kuras nesaņemtu veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, autoratlīdzības saņēmēji un pašnodarbinātas personas, kuru ienākumi mēnesī nesasniedz 200 latus. Otrkārt, ierobežojums, ka veselības aprūpes pilnais grozs pienākas tikai sociālo iemaksu maksātājiem, būtu apstrīdams, jo iedzīvotāji maksā arī citus nodokļus, piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokli un pievienotās vērtības nodokli, no kuru ieņēmumiem arī tiek dotēta veselības aprūpe.

VM ieskatā, piemērotākais risinājums joprojām ir atsevišķa veselības nodokļa ieviešana 3,65% apmērā, nodalot to 4% apmērā no spēkā esošās IIN likmes. Tādējādi tiesības saņemt no valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus tiktu sasaistītas ar valsts veselības apdrošināšanas obligāto iemaksu nomaksu vai paziņošanu par aprēķināšanu. "Iedzīvotāju ienākuma nodoklis veido daļu no kopējiem budžeta ieņēmumiem un ir vairāk sasaistīts ar veselības izdevumiem," uzsver VM.

Arī Valsts kancelejas atzinumā teikts, ka, izvērtējot identificētās problēmas, kas saistītas ar valsts veselības pakalpojumu sasaisti ar valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, tika panākta vienošanās, ka esošajā valsts nodokļu iekasēšanas un administrēšanas sistēmā lietderīgāk būtu izvērtēt iespēju veselības aprūpes pakalpojumu piesaistīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa samaksai.

Saskaņotais koncepcijas projekts valdībā tiks skatīt jau rīt, 16.aprīlī. Ņemot vērā FM viedokli, ka nav pietiekami izstrādāta nodokļu aprēķināšanas un pārdales sistēma, VM ierosina FM uzdot organizēt darba grupu, lai detalizēti, atbilstoši nodokļu politikas kompetencei, izstrādātu koncepcijas projektā ietverto ideju.

Atbalstu VM izstrādātajai koncepcijai paudušas arī vairākas sabiedriskās organizācijas, norādot uz pozitīvajiem ieguvumiem no tās ieviešanas. Atbalstu paudusi Latvijas Pensionāru federācija (LPF), norādot, ka pensionāri no tās būs ieguvēji.

Atbalstu izteicis arī Medicīnas tehnoloģiju piegādātāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ivars Spriņģis un Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "Sustento" valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.

Spriņģis uzskata, ka koncepcija ir solis uz priekšu veselības sistēmas sakārtošanā, kas varētu nodrošināt nepieciešamo finansējumu un stabilu nozares attīstību nākotnē. "Katram valsts iedzīvotājam ir jāzina savs ieguldījums veselības sistēmā, un tikpat lielā mērā veselības sistēmai ir jābūt atbildīgai par katra cilvēka veselību, spējot nodrošināt efektīvu un mūsdienīgu ārstēšanu nepieciešamajā apjomā," viņš uzsver.

Arī Anča pozitīvi vērtē izstrādāto koncepciju. Viņa akcentē - lai koncepcijai būtu reāla ietekme uz Latvijas iedzīvotāju motivāciju maksāt "veselības nodokli", iekasētajiem papildu līdzekļiem ir jātiek novirzītiem tieši veselības pakalpoju apmaksai nodokli maksājošajām personām, tā samazinot rindas uz valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.