Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Foto: Londona šodien saka ardievas Tečerei

Tūkstošiem cilvēku šodien Londonā pēdējā gaitā pavadīs bijušo Lielbritānijas premjerministri Mārgaretu Tečeri.

«Dzelzs lēdija» tiks izvadīta ceremoniālās bērēs ar militāru godu, un ceremonijā būs iesaistīti aptuveni 700 militārpersonu.

Bēru ceremonija notiks Londonas Svētā Pāvila katedrālē, kur piemiņas dievkalpojumu apmeklēs ap 2000 viesu, to vidū būs arī Lielbritānijas karaliene Elizabete II un viņas dzīvesbiedrs Edinburgas hercogs Filips.

Viesu vidū būs bijušais ASV viceprezidents Diks Čeinijs un kādreizējais ASV valsts sekretārs Henrijs Kisindžers.

Latviju bērēs pārstāvēs premjerministrs Valdis Dombrovskis.

Pirmdien tapa zināms, ka no ASV uz Tečeres bērēm nedosies neviens no Savienoto Valstu bijušajiem prezidentiem.

Zināms, ka arī bijušais Padomju Savienības prezidents Mihails Gorbačovs un kādreizējais Vācijas kanclers Helmuts Kols vārgā veselības stāvokļa dēļ uz Londonu nedosies. Uzaicināta bija arī ASV bijušā prezidenta un Tečeres politiskā dvēseles radinieka Ronalda Reigana atraitne Nensija, bet arī viņa paziņojusi, ka neieradīsies.

Otrdien Tečeres mirstīgās atliekas tika nogādātas Vestminsteras pils kapelā, kur tika rīkots privāts dievkalpojums, kurā piedalījās aizgājējas ģimenes locekļi un bijušie kolēģi.

Trešdienas rītā ar Lielbritānijas karogu pārklātais Tečeres šķirsts katafalkā tiks vests no Vestminsteras uz Svētā Klementa baznīcu. Pēc tam Tečeres zārks tiks novietots uz lielgabala lafetes un pārvests uz Svētā Pāvila katedrāli. Sēru procesijas priekšgalā dosies karaliskās flotes orķestris, kas atskaņos Šopēna, Bēthovena un Mendelsona sēru maršus.

Ik minūti, kamēr Tečeres šķirsts tiks vests pa Flītstrītu līdz Svētā Pāvila katedrālei, no Tauera tiks raidītas salūta zalves.

Plkst.11 (plkst.13 pēc Latvijas laika), noslēdzoties 19 minūtes ilgajai procesijai, vienu reizi tiks nozvanīts katedrāles zvans.

Tečeres šķirstu Svētā Pāvila katedrālē ienesīs astoņas militārpersonas.

Dievkalpojumā no svētajiem rakstiem lasīs pašreizējais premjerministrs Deivids Kemerons un Tečeres mazmeita Amanda Tečere.

Bēru ceremonijas laikā par godu mūžībā aizgājušajai politiķei neskanēs Londonā tik ierastie Bigbena zvani.

Aviācijas eskorts bēru ceremonijas laikā nav paredzēts, šādi ievērojot pašas Tečeres gribu. Tečere savulaik esot norādījusi, ka tā būtu naudas izšķiešana.

Pēc publiskās bēru ceremonijas Tečeres mirstīgās atliekas tiks kremētas.

Tečere pēdējā gaitā tiks izvadīta ar militāru godu, taču viņai netiks rīkotas valsts bēres.

Valsts bēres Lielbritānijā tradicionāli tiek rīkotas monarhiem. Ārpus karaliskās ģimenes šāds gods pēdējo gadsimtu laikā ticis izrādīts vien ļoti nedaudzām personām.

Pēdējo reizi valsts bēres Lielbritānijā notika 1965.gadā, kad pēdējā gaitā tika pavadīts bijušais premjerministrs Vinstons Čērčils.

Savukārt ceremoniālas bēres 2002.gadā tika rīkotas Elizabetes II mātei Elizabetei jeb Karalienei Mātei un 1997.gadā - princesei Diānai.

Gan valsts bērēs, gan ceremoniālajās bērēs zārks cauri Londonai līdz Vestminsterai tiek nogādāts militārā procesijā, un pēcāk tiek rīkots dievkalpojums Vestminsteras abatijā vai Svētā Pāvila katedrālē.

Vienkāršam vērotājam atšķirību starp abām ceremonijām ir grūti pamanīt.

Tečeres draugs un pārstāvis lords Tims Bells atklāja, ka pati Tečere bija norādījusi, ka nevēlas, lai viņai tiktu rīkotas tādas bēres kā Čērčilam.

«Nedz viņa, nedz viņas ģimene nevēlējās valsts bēres,» uzsvēra Bells.

Tečeres bēru aptuvenās izmaksas tiks publiskotas pēc bērēm. Izskanējušas aplēses, ka Tečeres bēru ceremonija nodokļu maksātājiem varētu izmaksāt līdz pat desmit miljoniem mārciņu (8,23 miljoniem latu).

Tikmēr Londonas policija gatavojas iespējamajām Tečeres pretinieku demonstrācijām.

Mūžībā aizgājušās politiķes kvēlākie oponenti solījuši Tečeres zārku apmētāt ar olām, akmeņoglēm un pienu, ja izdosies pietiekami tuvu pietuvoties pie «Dzelzs lēdijas» šķirsta.

Savukārt citi plāno pagriezt muguru sēru procesijai.

Aptuveni 800 Tečeres pretinieku trešdien plāno rīkot svinības pie Svētā Pāvila katedrāles.

«Lai pasaule uzzina par liekulību, rīkojot valsts finansētas bēres cilvēkam, kam bija ietekme uz 30 gadu garumā veikto valsts finansējuma samazināšanu labklājībai,» teikts paziņojumā, kas ievietots protestētāju vietnē sociālajā tīklā «Facebook». «Ja nodokļu maksātāji finansē viņas bēres (..), mēs vismaz varam izmantot to, par ko esam samaksājuši.»

Bijušās premjerministres nāve britu sabiedrību sašķēlusi tikpat lielā mērā kā laikā, kad Tečere mita Daunigstrītas desmitajā namā.

Kopš Tečeres nāves dienas 8.aprīlī visā valstī notikuši gan piemiņas pasākumi, gan ekspremjeres pretinieku svinības.

Skotlendjards Tečeres bēru dienā īstenos vērienīgus drošības pasākumus un aicinājis demonstrantus policijai savlaicīgi sniegt informāciju par iecerētajām protesta akcijām, brīdinot, ka tiks arestēts ikviens, kas traucēs sabiedrisko kārtību.

Daži protestētāji apņēmušies Tečeres šķirstu apmētāt ar olām, bet citi plāno likt lietā akmeņogles, tādējādi atgādinot par 1984. un 1985.gadā pieredzēto ogļraču streiku, pēc kura Tečeres vadītā valdība slēdza desmitiem raktuvju un darbu zaudēja tūkstošiem cilvēku.

«Lūdzu, neaizmirstiet kortežu apmētāt ar akmeņoglēm, tieši to viņa vēlējās,» mudināja kāds tvitera lietotājs.

Tikmēr citi protestētāji paziņojuši, ka centīsies Tečeres zārka virzienā mest pienu, jo viena no Tečeres daudz peltajām reformām, ko politiķe veica vēl kā izglītības ministre, bija atteikšanās no bezmaksas piena nodrošināšanas bērniem vecumā no septiņiem līdz 11 gadiem. Tas izraisīja asus uzbrukumus no leiboristu puses, un kopš tā laika Tečere izpelnījusies palamu «piena zagle».

Citi Tečeres oponenti kā piemērotāku veidu necieņas izrādīšanai izvēlējušies muguras pagriešanu kortežam.

«Ja daudzi cilvēki pagriezīs muguru, tas būs dziļi simbolisks žests,» pārliecināta vides aktīviste Beka Blūma, kura saņēmusi policijas atļauju rīkot miermīlīgu demonstrāciju. «Mēs pasaulei parādīsim, ka Lielbritānija sērās nebūt nav vienota.»

Skotlendjards gan atsakās atklāt, cik likumsargu trešdien būs iesaistīti drošības pasākumos.