Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Neatkarīgie deputāti skeptiski par procentu likmes ierobežošanu nebanku kredītiem

Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātajos priekšlikumos patērētāju kreditēšanas normatīvā regulējuma pilnveidei ir daudz neskaidrību un gada procentu likmes ierobežošana nebanku kredītiem nebūtu atbalstāma, šodien par neatkarīgo deputātu viedokli aģentūru LETA informēja parlamentārietis Klāvs Olšteins.

Pie frakcijām nepiederošais deputāts uzsvēra, ka EM neesot spējusi pamatot, kāpēc gada procentu likme jāierobežo līdz 100%. Viņš skaidroja, ka nebanku kreditēšanas jomā ierobežojumus ir iespējams apiet, sperot māņu soļus, - vai nu parādoties nelegālajam biznesam, vai arī kredītus piedāvājot internetā no kādas citas Eiropas Savienības valsts, piemēram, Polijas.

Vaicāts, vai neatkarīgie deputāti būtu gatavi piekrist, ka ierobežojumi tiktu attiecināti uz lielāku procentu likmi, Olšteins atbildēja, ka diskusijas šajā jautājumā ir iespējamas. Rīt neatkarīgie deputāti tiksies ar EM pārstāvjiem, lai pārrunātu ministrijas piedāvājumu.

Politiķis norādīja, ka EM priekšlikumi normālā kārtībā jāsaskaņo ar Finanšu ministriju un Tieslietu ministriju, pirms tie tiek skatīti valdībā.

EM priekšlikumus šodien pārrunāja arī «Vienotības» frakcija, kas uzskata, ka problēmas nebanku kreditēšanas jomā būtu jārisina raiti, aģentūrai LETA sacīja frakcijas priekšsēdētāja vietniece Lolita Čigāne. Vienlaikus viņa arī norādīja, ka Saeima strādā pie Civillikuma grozījumiem, kas paredz noteikt darījumu, tostarp ātro kredītu, sankciju ierobežojumus, turpmāk liedzot kredītu izsniedzējiem pieprasīt no klientiem nesamērīgi lielas parāda atmaksas summas. Tātad šie grozījumi arī risina daļu no problēmām.

Čigāne arī norādīja, ka EM piedāvātās izmaiņas normatīvajos aktos vajadzētu redzēt arī «uz papīra». Politiķe arī pieļāva, ka daļu no EM priekšlikumiem, iespējams, varētu uzreiz virzīt izskatīšanai Saeimā kā deputātu iesniegto likumprojektu.

Savukārt nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK frakcija par EM priekšlikumiem nebanku kreditēšanas jomā plāno spriest rītdien, aģentūrai LETA sacīja nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Jau ziņots, ka EM izstrādātie priekšlikumi patērētāju kreditēšanas normatīvā regulējuma pilnveidei, kas nodrošinās stingrāku ātro kredītu jomas regulējumu un efektīvāku patērētāju interešu aizsardzību, paredz aizliegt bezatbildīgu aizņemšanos veicinošu reklāmu, ierobežo gada procentu likmi līdz 100% un nosaka nokavējuma procentu apmēra robežu, kā arī stingrākas prasības pārbaudīt kredītņēmēja maksātspēju.

Savukārt nebanku kredītdevēji uzskata, ka EM sagatavotie priekšlikumi ir neprofesionāli, turklāt bez jebkāda ekonomiskā pamatojuma. To pierāda ierosinājums nebanku kredītiem noteikt salikto gada procentu likmi 100% apmērā. Pieņemot šādu priekšlikumu, ja kredīts 20 latu apmērā tiek piešķirts uz divām nedēļām, maksimālā komisijas maksa, ko nebanku kredītdevēji varēs saņemt, būs 54 santīmi, kas nesedz izmaksas ne darbinieku algām, ne nodokļu nomaksai, ne maksātspējas vērtēšanai, kā arī citus ar pakalpojuma nodrošināšanu saistītos izdevumus. Klienta maksātspējas vērtēšana dažādās datubāzēs vien izmaksā gandrīz divus latus.