Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Naktī applūdušas Pļaviņas, kritiska situācija arī citviet pie Daugavas

Pļaviņu pilsētas centrā applūdušas aptuveni 11 mājas, tostarp mūzikas skola un pansionāts, kā arī pilsētas centrālā Daugavas iela, kurā slēgta satiksme, aģentūrai BNS pastāstīja Pļaviņu pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Gunta Žilde.

Viņa sacīja, ka pašlaik mūzikas skolā ir apturēts mācību darbs, savukārt pansionāta iemītnieki pārvietoti uz ēku augšējiem stāviem un ar «Latvenergo» panākta vienošanās, ka uzņēmums pansionātu apgādās ar elektrību, izmantojot ģeneratoru. Kopumā applūšana draud 80 mājām.

Lai arī cilvēki kā applūdušajās mājās, tā arī mājās, kurām draud applūšana, par to ir brīdināti, viņi no palīdzības atteikušies.

Domes pārstāve norādīja, ka glābšanas darbos iesaistījusies gan policijas, gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji, kā arī zemessargi. Tāpat piektdien pilsētā paredzēta Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā tiks lemts par iespējamiem risinājumiem plūdu draudu novēršanai un plūdu seku likvidēšanai. Netiek izslēgta arī ledus spridzināšanas iespēja.

Pagājušajās nakts otrajā pusē līdz ar ledus sastrēguma pavirzīšanos sākušas applūst Pļaviņas, un piektdienas rītā ūdens līmenis Daugavā par 1,6 metriem pārsniedzis kritisko robežu, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvie dati.

Plkst.8 ūdens līmenis Pļaviņās sasniedza 12,73 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta jeb 1,63 metrus virs plūdu robežas, un tik lieli plūdi pēdējos gados šeit nav pieredzēti. Diennakts laikā ūdens līmenis cēlies 3,2 metriem.

Piektdienas rītā ledus sastrēgums pie Pļaviņām apstājās, sastrēguma galva septiņos rītā bija pie karjera. Hidrologi brīdina par gaidāmu tālāku ūdens līmeņa paaugstināšanos Daugavā pie Pļaviņām.

Naktī ļoti straujš ūdens līmeņa kāpums reģistrēts arī citviet Daugavā posmā no Jersikas līdz Pļaviņu ūdenskrātuvei.

Pie Jersikas ūdens cēlies par nepilniem diviem metriem, tas pagaidām ir par 20 centimetriem zemāks par 2010.gada plūdu atzīmi.

Jēkabpilī ūdens līmenis paaugstinājies par nepilnu metru, astoņos rītā sasniedzot 6,2 metru atzīmi, kas ir tikai desmit centimetru zem kritiskās robežas. Ļoti augsts ūdens līmenis ir arī Līvānos un pie Zeļķu tilta.

Savukārt Vaikuļānu novērojumu stacijā - Daugavpils novada Līksnas pagastā - ūdens līmenis pazeminājies un piektdienas rītā ir par 25 centimetriem zemāks kā diennakti iepriekš.

Daugavpilī turpinās lēna ūdens paaugstināšanās, līdz kritiskajai 7,5 metru atzīmei astoņos rītā bija atlikuši tikai seši centimetri. 2010.gada palos ūdens sasniedza 7,73 metru līmeni. Arī Krāslavā Daugavas ūdeņi kāpj arvien augstāk - diennakts laikā par 55 centimetriem.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informē, ka Pļaviņās pēc plkst.8 applūst galvenā iela, tiek slēgta satiksme.

Glābēji lūdz nebraukt uz Pļaviņām skatīties plūdus, lai netraucētu operatīvo dienestu darbu.

Glābēji atgādina, ka māju applūšanas draudu gadījumā jāatslēdz elektrība, gāze un jābūt gataviem evakuēties uz plūdu neapdraudētām vietām. Tiešu plūdu draudu gadījumā iedzīvotāju evakuāciju un izvietošanu organizē pašvaldība. Evakuācijas gadījumā jāņem līdzi dokumenti, nauda un silts apģērbs.

Apdraudējuma gadījumos zvanīt Valsts ugunsdzēsības dienestam pa tālruni 112. Lai saņemtu papildu informāciju, atstājiet ieslēgtus radio aparātus un televizorus. Par saņemto informāciju ziņojiet kaimiņiem.