Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būvnieki apmierināti ar grozījumiem Būvniecības likumā

Būvnieki kopumā ir apmierināti ar ceturtdien Saeimā trešajā un galīgajā lasījumā pieņemtajiem Būvniecības likuma grozījumiem, kas paredz noteikt īsākus termiņus būvatļaujas apstrīdēšanai un izmaiņas sabiedrības informēšanas kārtībā.

Biedrības «Būvniecības attīstības stratēģiskā partnerība» valdes priekšsēdētājs Valdis Birkavs biznesa portālam «Nozare.lv» atzina, ka ar likuma grozījumiem, radot elastīgāku mehānismu būvatļauju apstrīdēšanā, ir sperts solis nozares sakārtošanā.

Tāpat viņš pauda gandarījumu, ka Saeimas tautsaimniecības, agrārās vides un reģionālās politikas komisija tās vadītāja Vjačeslava Dombrovska (RP) personā ir rīkojusies operatīvi grozījumu virzīšanā, lai atrisinātu pašreizējās problēmas.

Arī būvfirmas SIA «Re&Re» valdes loceklis un ģenerāldirektors Didzis Putniņš biznesa portālam «Nozare.lv» pauda gandarījumu par pieņemtajiem likuma grozījumiem. «Ja šie grozījumi stāsies spēkā, ieguvēji būs gan būvnieki, gan nekustamā īpašuma attīstītāji, gan valsts kopumā,» uzsvēra Putniņš.

Viņš atzina, ka «Re&Re» nav piedzīvojusi būvatļaujas apturēšanu, tomēr Putniņš norādīja, ka būvatļaujas apturēšana ir finansiāli dārga.

Tajā pašā laikā Birkavs norādīja, ka nav saprotama likumā paredzētā norma, kas paredz, ka būvniecības pasūtītājam turpmāk par saņemto būvatļauju trīs darba dienu laikā būs jāinformē nekustamo īpašumu īpašnieki, kuru īpašumi robežojas ar būvniecībai plānoto zemes gabalu, nosūtot paziņojumu ierakstītā pasta sūtījumā uz deklarēto dzīvesvietas vai juridisko adresi un arī izvietojot zemes gabalā informējošu būvtāfeli.

Pēc Birkava teiktā, šī norma nav nepieciešama, jo nekustamā īpašuma īpašnieks var atrasties ārpus valsts un līdz ar to arī pārāk vēlu saņemt informāciju.

Kanādas investīciju grupas «Homburg Management» valdes loceklis Džeimss Torpejs biznesa portālam «Nozare.lv» atzina, ka pieņemtie grozījumi no biznesa viedokļa nav ideāli, jo, lai arī būvatļaujas apturēšanas jautājums ir atrisināts, vēl joprojām pastāv iespējamība tikt ierautam tiesu procesos.

«Tā kā tiesu informācija ir publiska, tas vēl arvien var radīt problēmas ar finansējuma piesaisti no bankām vai citiem avotiem un tā izmantošanu projekta īstenošanai. Tomēr biznesa vārdā varu teikt, ka esam pateicīgi par šo risinājumu, kā arī ceram, ka topošajā jaunajā Būvniecības likumā arī minētās nepilnības būs atrisinātas,» uzsvēra Torpejs.

Iepriekš arī būvfirmas SIA «YIT Celtniecība» valdes priekšsēdētājs Andris Božē par pieņemtajiem likuma grozījumiem biznesa portālam «Nozare.lv» pauda «prieku un gandarījumu». Tajā pašā laikā viņš piebilda, ka grozījumi nerisina visas problēmas būvniecībā, taču būtiski uzlabo situāciju jautājumu risināšanā ar būvatļauju apturēšanu.

«Šie grozījumi ir sava veida kompromiss starp sabiedrību, investoriem un spēkā esošo būvniecības likumdošanu. Šie grozījumi ir ilgi gaidīti, un ticam, ka uzlabosies situācija,» uzsvēra Božē.

Šodien Saeimā trešajā un galīgajā lasījumā pieņemtie Būvniecības likuma grozījumi paredz, ka visos gadījumos būvatļaujas apstrīdēšanas termiņš būs viens mēnesis.

Ja persona, pārsūdzot būvatļauju, tiesai nelūgs būvatļaujas darbību apturēt, tad tā atjaunosies ar dienu, kad būvnieks par to saņems paziņojumu. Savukārt, ja tiesa saņems šādu lūgumu, tiesnešiem vienlaikus ar lietas ierosināšanu būs jāvērtē, vai būvatļaujas darbību nepieciešams apturēt. Būvatļauja paliks spēkā, ja tiesa noraidīs personas lūgumu apturēt tās darbību.

Paredzētas izmaiņas arī sabiedrības informēšanas kārtībā, nosakot, ka būvniecības pasūtītājam turpmāk par saņemto būvatļauju trīs darba dienu laikā būs jāinformē nekustamo īpašumu īpašnieki, kuru īpašumi robežojas ar būvniecībai plānoto zemes gabalu, nosūtot paziņojumu ierakstītā pasta sūtījumā uz deklarēto dzīvesvietas vai juridisko adresi un arī izvietojot zemes gabalā informējošu būvtāfeli.

Tāpat jaunajā regulējumā pašvaldībai būs pienākums trīs darba dienu laikā publicēt savā mājaslapā informāciju par saņemto būvniecības iesniegumu. Pašlaik likums noteic, ka pašvaldībām šāda informācija jāpublicē vismaz reizi mēnesī savā mājaslapā vai vietējā laikrakstā.

Paredzēts, ka likuma grozījumi stāsies spēkā šā gada 1.jūnijā.