Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pļaviņās situācija kritiska; applūdušas jau operatīvo dienestu ēkas

Ūdens līmenis Daugavā pie Pļaviņām šorīt ir 74,68 metri Baltijas jūras augstumu sistēmā (BS) un par 18 centimetriem pārsniedz kritisko robežu. Situācija ir kritiska, applūdušas vairāku iestāžu un operatīvo dienestu ēkas, aģentūru LETA informēja Pļaviņu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Ainārs Arnītis.

Viņš pastāstīja, ka applūdusi apkārtne pie ēkām, kurās atrodas Pašvaldības policijas (PP), Valsts policijas (VP) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) telpas, tāpēc visi šie dienesti patlaban Pļaviņās dežūrē mobilā veidā savās dienesta automašīnās.

Applūdusi Daugavas iela, tāpēc satiksme Pļaviņās tiek novirzīta pa Raiņa ielu un apvedceļu, un transportu novirza no iebraukšanas Pļaviņu centrā.

Ap plkst.3.30 naktī Pļaviņās tika konstatēta ārkārtas situācija un applūstošajā teritorijā tika modināti iedzīvotāji, ko īstenoja, pielietojot Pļaviņās esošos trauksmes signālus, kā arī policijas automašīnu sirēnas. Iedzīvotājiem tika piedāvāts evakuēties, un šo iespēju pagaidām izmantojuši divi cilvēki, skaidroja Arnītis.

Ledus patlaban iestrēdzis Bebrulejās, kas ir Daugavas līkums, kur ledus sastrēgumi veidojoties tradicionāli. «Tajā vietā upe met līkumu, bet ledus iet pa taisno un ietriecas krastā, radot sablīvējumu,» skaidroja Arnītis.

Aptuveni pēc plkst.8 tika novērots, ka ūdens līmenis sācis kristies, un no rīta tas kritās par aptuveni trim centimetriem, taču vienlaikus konstatēts, ka no Jēkabpils puses tuvojas jauni ledus daudzumi.

Plkst.9 Pļaviņās visi sapulcējās uz Pļaviņu novada pašvaldības Civilās aizsardzības komisijas ārkārtas sēdi, lai apmainītos ar informāciju, izvērtētu situāciju un koordinētu turpmāko rīcību, informēja Pļaviņu novada domes priekšsēdētājas vietnieks.

Viņš pastāstīja, ka applūdusi arī mūzikas skola, sākumskolas vecuma bērnu un rotaļu un attīstības centrs «Pepija» un sociālās aprūpes centra «Pļaviņas» ēkas apkārtne.

«Sociālās aprūpes centrā patlaban ir 47 guloši pacienti. Mums ir vienošanās ar SIA «Aizkraukles slimnīca» apsaimniekoto «Aizkraukles medicīnas centru», ka nepieciešamības gadījumā viņus pārvietotu uz turieni, taču gulošo pacientu stāvoklis ir tāds, ka ap 30 kilometru attālais brauciens uz Aizkraukli viņiem var būt risks, tāpēc pagaidām nolemts viņus neevakuēt, un viņi tiek apkopti uz vietas,» skaidroja Arnītis.

Pļaviņās applūdušas teritorijas gan Daugavas, gan Aiviekstes apkārtnē, tostarp vairāki mājokļi Gostiņos, kas ir Pļaviņu pilsētas daļa pie Aiviekstes ietekas Daugavā, kur dažu māju apkārtne tradicionāli applūst ātrāk nekā citur.

Ūdens plūst pāri arī jaunajam, nepabeigtajam aizsargdambim, kuru Pļaviņās sāka būvēt pērn, un ir jāpabeidz šā gada jūlijā. Plūdu situācija tiks vēlāk izvērtēta arī attiecībā uz nepabeigtā aizsargdambja būvniecību un tā tehnisko risinājumu, prognozēja Pļaviņu novada domes priekšsēdētājas vietnieks.

Uz plūdu skartajām Pļaviņām šodien devies arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP). Šajā pašā braucienā viņš apmeklē arī Daugavpili. Lai pārrunātu plūdu situāciju, ministram plānotas tikšanās ar vietējo pašvaldību vadību, aģentūru LETA informēja Iekšlietu ministrijas preses pārstāve Gunta Skrebele.

Iekšlietu ministrs atkārtoti aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un plūdu laikā pakļauties glābēju norādījumiem, īpaši aicinājumiem savlaicīgi atstāt applūstošās teritorijas, jo pašdarbība un savu spēju pārvērtēšana var novest pie traģiskām sekām.

Ikvienā plūdu skartajā pašvaldībā ir izveidota īpaša komisija, kas atbild par plūdu gaitas koordināciju un lēmumu pieņemšanu, tās lēmumi ikvienam ir jārespektē, norāda ministrs.

Kā ziņots, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Oskars Āboliņš šorīt intervijā LNT raidījumam «900 sekundes» sacīja, ka glābēji Pļaviņās pulcē papildspēkus un gatavojas cilvēku evakuācijai.

Savukārt Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā aģentūra LETA uzzināja, ka ūdens līmenis turpina paaugstināties, jo šorīt tas ir 12,5 metri, kas ir par 1,48 metriem virs kritiskās plūdu robežas.