Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ziemeļkorejai milzu ambīcijas: sarunas ar ASV sāks tikai ar vienu nosacījumu

Ziemeļkoreja paziņojusi, ka negrasās sēsties pie sarunu galda ar ASV, kamēr netiks atzītas tās tiesības uz kodolieročiem.

Šāda prasība ir pretrunā ASV nosacījumam, ka abu pušu sarunas iespējamas vien tādā gadījumā, ja Ziemeļkoreja atsakās no savas kodolprogrammas.

Pēc vairāku nedēļu ilgās spriedzes Korejas pussalā Ziemeļkoreja izrādījusi vismaz jelkādu interesi sākt abpusēju dialogu, atbildot uz ASV un Dienvidkorejas nemitīgajiem aicinājumiem sākt sarunas.

«Ja Ziemeļkoreja sēstas pie sarunu galda ar ASV, tam jābūt dialogam starp kodolvalstīm, un viena puse nedrīkst pieprasīt otrai atteikties no kodolieročiem», vēsta Ziemeļkorejas laikraksts «Rodong Sinmun».

Spriedze Korejas pussalā pakāpeniski pieaugusi, kopš Ziemeļkoreja decembrī izmēģināja tāla darbības rādiusa raķeti, bet februārī veica savu trešo kodolizmēģinājumu. Phenjana pēdējo nedēļu laikā pastāvīgi izteikusi draudus par iespējamo karadarbības sākšanu, tostarp draudot pielietot kodolieročus, vēsta LETA.

Tomēr pagājušo ceturtdien Ziemeļkoreja izvirzīja stingrus priekšnosacījumus sarunu atjaunošanai ar Dienvidkoreju un ASV, pieprasot atcelt ANO noteiktās sankcijas un garantēt, ka tiks izbeigtas ASV un Dienvidkorejas kopīgās militārās mācības, kas izraisījušas ārkārtīgi asu Ziemeļkorejas neapmierinātību.

ASV uz to reaģēja, paziņojot, ka gaida no Phenjanas skaidrus signālus, ka Ziemeļkoreja apturēs savas kodolaktivitātes.

Ziemeļkoreja iepriekš vairākkārt nākusi klajā ar draudiem cerībā panākt piekāpšanos no ASV un Dienvidkorejas puses, kas tai daudzkārt izdevies. Tomēr šoreiz Vašingtona un Seula izteikušās, ka šāda prakse ir jāpārtrauc.