Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ministri steidzas uz lidmašīnu, tāpēc nav skaidrības par augstākās izglītības akreditācijas jautājumiem

Vairākiem ministriem steidzoties uz lidmašīnu, lai dotos līdzi Valsts prezidentam vizītē uz Azerbaidžānu, valdība šodien nepabeidza skatīt jautājumu par augstākās izglītības programmu akreditāciju.

Diskusiju plānots turpināt rīt, 24.aprīlī, kad premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) sasauks pie sevis sanāksmi, bet ceturtdien plānota Ministru kabineta ārkārtas sēde, lai pieņemtu gala lēmumu.

Valdībai šodien bija jālemj par augstskolu programmu akreditācijas maksas pakalpojuma cenrādi, kas ir svarīgs priekšnoteikums, lai Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) varētu parakstīt deleģēšanas līgumu ar Vācijas Augstākās izglītības akreditācijas aģentūru (ASIIN). Ja cenrādis netiek pieņemts, deleģēšanas līgumu neesot iespējams parakstīt, un turpināsies studiju virzienu akreditācijas kavēšanās, lai gan to būtu nepieciešams uzsākt nekavējoties, uzsver IZM.

IZM valdību rosināja lemt arī par IZM deleģēšanas līgumu ar Vācijas Augstākās izglītības akreditācijas aģentūru ASIIN par studiju programmu akreditāciju un jaunajiem Studiju programmu licencēšanas noteikumiem, kas noteiks studiju programmu licencēšanas kārtību.

Diskusijas par izglītības programmu akreditācijas jautājumu ilga gandrīz divas stundas, kuru laikā vienošanās netika panākta. Augstākās izglītības padomes (AIP) pārstāvji pauda bažas, vai studiju programmu akreditācija notiks laicīgi un vai studenti saņems diplomus par augstskolas beigšanu. Tāpat bija neapmierinātība par to, ka Vācijas kompānijai ASIIN tiks maksāti vairāki desmiti tūkstoši latu un akreditācija būs dārgāka, nekā, ja katru programmu izvērtētu atsevišķi.

AIP vadītājs Jānis Vētra bija neizpratnē, vai gadījumā, ja atver jaunu studiju programmu jau akreditētam studiju virzienam, ir nepieciešams nozīmēt papildu ekspertu, kas prasa papildu naudu un procesu padara vēl birokrātiskāku. Viņš atzina, ka patlaban nav zināms, kad sāksies akreditācijas process.

Arī premjerministram bija vairāki jautājumi saistībā ar akreditāciju. Arī viņš gribēja saprast, kāda būs pievienotā vērtība no tā, ka ASIIN saņems kopumā vairāk nekā 90 000 latu pēc līguma noslēgšanas. IZM valsts sekretāre Sanda Liepiņa skaidroja, ka ASIIN kompetencē būs daudz praktisku un tehnisku soļu, ko nevar veikt neviena cita institūcija. Tāpat premjers iebilda pret līguma noslēgšanu ar kompāniju, ja tiks kavēta studiju programmu akreditācija, un tā nenotiks likumā noteiktajos termiņos. «Mēs nevaram parakstīt līgumu, kas ignorē likumā noteiktos termiņus,» sacīja Dombrovskis.

Iebildumi bija arī Finanšu ministrijai, kas vērsa uzmanību uz deleģēšanas līgumu, kas paredz uzņemties finansiālas saistības, kur nav saprotams nedz to apmērs, nedz arī finansējuma avots.

Dombrovskis secināja, ka saistībā ar līgumu ir daudz dažādu problēmu, tomēr Liepiņa iebilda, ka tā ir tikai tendencioza līguma punktu interpretācija. Viņa uzsvēra, ka gadījumā, ja rīt jau paraksta līgumu ar ASIIN, tad akreditācija notiks likumā noteiktajos termiņos.

IZM plāno, ka prioritāri akreditācija tiks nodrošināta tām 54 studiju programmām, par kuru īstenošanu izsniegta licence, bet kurām nav veikta pirmreizējā akreditācija. Visu studiju virzienu akreditāciju plānots pabeigt līdz šā gada beigām.

Grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos «Par Izglītības un zinātnes ministrijas sniegto maksas pakalpojumu cenrādi» nosaka augstskolām un koledžām kārtību un izmaksu par augstākās izglītības iestādes akreditāciju, studiju virziena akreditāciju, studiju virziena akreditācijas ietvaros iesniegtās papildu informācijas pārbaudi un izvērtēšanu, kā arī par studiju programmas licencēšanu.

Maksas pakalpojumu cenrādis liecina, ka viena studiju virziena akreditācija varētu izmaksāt no 2340 latiem līdz pat 10 586 latiem, neieskaitot ekspertu faktiskos viesnīcas un ceļa izdevumus, kā arī pievienotās vērtības nodokli (PVN). Cena pieaug, palielinoties studiju virzienā iekļauto studiju programmu skaitam. Tāpat tā atkarīga no tā, vai tiek izmantoti trīs vai pieci eksperti. Izmaksas ar PVN par studiju virzienu akreditācijai ir robežās no 2831 lata līdz 8007latiem.

Tikmēr Studiju virziena akreditācijas ietvaros augstskolas vai koledžas iesniegtās papildu informācijas, kas apliecina Eiropas Sociālā fonda projekta «Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai» ekspertu atzinumā minēto trūkumu un nepilnību novēršanu, pārbaude un izvērtēšana ar vienu ekspertu maksās 320 latus, bet ar diviem ekspertiem 640 latus, ar trīs ekspertiem - 960 latus bez PVN, savukārt ar PVN tas ir attiecīgi 387, 774 un 1161 lats.

Studiju programmas licencēšanā vienai studiju programmai viens eksperts izmaksās 670 latus bez PVN, savukārt ar PVN tas ir 810 lati. Maksas cenrādis liecina, ka vienas augstākās izglītības iestādes akreditācija ar pieciem ekspertiem tai izmaksās 5360 latus bez PVN, bet ar PVN - 6485 lati.

Pie norādītās maksas pakalpojuma cenas pieskaita ekspertu faktiskos viesnīcas un ceļa izdevumus. Ministrija noteikusi, ka ekspertam kompensē faktiskos ceļa izdevumus apmērā, kas nepārsniedz 500 latu, un viesnīcas izdevumus, nepārsniedzot 75 latus par nakti. Ja eksperta faktiskie ceļa izdevumi pārsniedz 500 latus, augstskola saskaņo šādas izmaksas.

Kā ziņots, AIP īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta «Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai» rezultāti tiks daļēji izmantoti akreditācijas procesā. Valdība atbalstīja, ka projektā iegūtos rezultātus studiju virzienu akreditācijas vajadzībām Studiju akreditācijas komisija izmanto, tos atbilstoši izvērtējot un nepieciešamības gadījumā pieprasot papildu informāciju no augstskolām vai koledžām, ja tas nepieciešams atbilstoši Eiropas asociācijas kvalitātes nodrošināšanai augstākajā izglītībā izstrādātajām vadlīnijām «Standarti un vadlīnijas kvalitātes nodrošināšanai Eiropas augstākās izglītības telpā».

Februāra sākumā atklātā konkursā par institūciju, kas IZM deleģējumā organizēs augstskolu, koledžu un studiju virzienu novērtēšanu, tika izraudzīta Vācijas Augstākās izglītības akreditācijas aģentūra ASIIN. Deleģējuma līgums ar aģentūru pagaidām aizvien vēl nav parakstīts. Ministrija gan prognozē, ka deleģēšanas līgums varētu tikt parakstīts šīs nedēļas vidū.

Paredzēts, ka augstskolām nebūs jāmaksā par to studiju virzienu akreditāciju, kas jau novērtēti šajā projektā. Konkursa nolikumā bija noteiktas maksimālās akreditācijas procesa izmaksas projektā novērtētajām programmām, un, kā atklāja ministrijā, ASIIN apliecināja, ka var iekļauties piedāvātajā cenā. Studiju virzienu akreditācija šajā gadījumā nedrīkst būt dārgāka par 175 latiem bez pievienotās vērtības nodokļa par vienu programmu. Tātad, ja vienā studiju virzienā ir 10 programmas, kopējās šī studiju virziena akreditācijas izmaksas ir līdz 1750 latu (bez PVN).

Šim gadam no valsts budžeta akreditācijas procesam piešķirts 151 000 latu, lai augstskolām pirmā akreditācija būtu bez maksas. Dalība projektā augstskolām bija brīvprātīga - tām, kas nepiedalījās, izmaksas būs jāsedz pašām. IZM aplēses liecina, ka tādas studiju programmas, kuras netika vērtētas projektā un kurām pašām būs jāsedz akreditācijas izdevumi, ir apmēram 50.