Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts kase: «Liepājas metalurgs» atmaksājis kreditoram vairākus miljonus latu

AS «Liepājas metalurgs» pagājušajā nedēļā veicis vairāku miljonu maksājumu vienam no saviem kreditoriem, šodien pēc valdības sēdes žurnālistus informēja Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš.

Viņš uzsvēra, ka nav skaidri saprotami uzņēmuma vadības kritēriji, pēc kuriem tiek izraudzīti kreditori, kuru saistības tiek dzēstas.

Valsts kase ir saņēmusi «Liepājas metalurga» vēstuli, kurā ir teikts, ka uzņēmums nespēs samaksāt aizdevuma pamatsummas maksājumu Itālijas bankai. Tajā pašā laikā atsevišķu kreditoru saistības tiek dzēstas.

Valsts kase ir paudusi savus iebildumus un pieprasījusi skaidrojumus par šo situāciju.

Jau ziņots, ka «Liepājas metalurgs» piektdien, 19.aprīlī, nosūtījis vēstuli Valsts kasei, kurā informēts par uzņēmuma nespēju veikt valsts galvotā kredīta pamatsummas maksājumu Itālijas bankai «UniCredit S.p.A».

Maksājums jāveic 30.aprīlī, un par nespēju to veikt uzņēmumam bija jābrīdina Valsts kase desmit kalendārās dienas iepriekš, tātad līdz sestdienai.

Valsts kase ir saņēmusi «Liepājas metalurga» vēstuli, ka uzņēmums nespēj veikt kredīta pamatsummas maksājumu. Šo maksājumu Valsts kase veiks saskaņā ar noslēgto galvojuma līgumu, biznesa portālam «Nozare.lv» sacīja Finanšu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis. Turpmākā Valsts kases rīcība tiks izskatīta kreditoru klubā.

Valsts kases pārvaldnieka vietnieks Jānis Pone iepriekš informēja, ka no akcionāriem tiek sagaidīts aptuveni 25 miljonu latu ieguldījums. Savukārt valsts kopā ar kreditoriem ir gatava pārskatīt jau veikto ieguldījumu pārstrukturizāciju un termiņu atlikšanu. Piemēram, «UniCredit S.p.A» ir gatava atlikt pamatsummas maksājumu līdz pat diviem gadiem, kas noteikti palielinātu uzņēmumam apgrozāmo līdzekļu apjomu, kurus uzņēmums varētu ieguldīt savas darbības nodrošināšanā.

Pone iepriekš atzina, ka aprīļa maksājumu pārstrukturēt vairs nebūs iespējams, tādēļ būs jāmaksā gan procentu maksājumi, gan pamatsumma. Pašlaik arvien vairāk izskatoties, ka no valsts līdzekļiem būs jāapmaksā pamatsumma. Savukārt uzņēmumam jāveic procentu maksājumi.

«Liepājas metalurgam» aprīlī Itālijas bankai jāmaksā 7 780 450 eiro jeb 5 468 130 lati. No šīs summas 6 128 456 eiro (4 307 103 lati) ir pamatsumma, bet 1 651 994 eiro (1 161 028 lati) - aizdevuma procenti.

Valsts kases preses sekretāre Eva Dzelme informēja, ka dienā, kad aizņēmējs, par kura aizņēmumu sniegts valsts galvojums aizdevējam, nespēj izpildīt savas saistības pret aizdevēju attiecīgajā līgumā noteiktajā kārtībā, valstij Valsts kases personā iestājas saistības pret aizdevēju un prasības pret aizņēmēju nenokārtota maksājuma apmērā.

Maksājumu aizņēmēja vietā Valsts kase veic no Valsts kases attiecīgās valūtas naudas līdzekļu konta. Atbilstoši normatīvajiem aktiem par budžeta klasifikācijām darījums tiek klasificēts kā finansēšanas darījums, veidojot aizņēmuma un aizdevuma darījumu grāmatojumus, un, aprēķinot valsts budžeta deficītu vai pārpalikumu pēc nacionālās metodoloģijas, tas netiek iekļauts valsts budžeta izdevumos.

Savukārt atbilstoši Eiropas Savienības noteiktajai valsts parāda aprēķina metodoloģijai (ESA95 metodoloģija) aizņēmēja vietā veiktais maksājums tiek iekļauts valsts budžeta deficītā pilnā apmērā, pasliktinot vispārējo valdības budžeta bilanci.

Kā ziņots, toreizējais finanšu ministrs Einars Repše 2009.gada 30.decembrī valsts vārdā izsniedza galvojumu par «Liepājas metalurga» saistībām 85,6 miljonu eiro (60 miljonu latu) pret banku «UniCredit». Šā gada 25.janvārī izsniegtā, bet vēl neatmaksātā valsts galvotā aizdevuma apmērs bija 73,6 miljoni eiro (51,52 miljoni latu).