Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Viņķele skaidro, kas sekmējis trūcīgo skaita samazināšanos

Trūcīgo skaita samazināšanās pēdējā gada laikā ir saistāma ar darbavietu skaita pieaugumu Latvijā, kā arī stingrākiem nosacījumiem trūcīgajām personām, aģentūrai BNS, komentējot jaunākos datus par trūcīgo cilvēku skaita izmaiņām, sacīja labklājības ministre Ilze Viņķele («Vienotība»).

Labklājības ministrija (LM) iepriekš ir norādījusi, ka gada laikā Latvijā trūcīgo cilvēku skaits ir sarucis teju par trešdaļu, samazinoties par gandrīz 53 tūkstošiem, taču tas aizvien ir augsts, jo martā par trūcīgām atzīti 106,5 tūkstoši personu.

«Pirmkārt, ir pieaugušas darba atrašanas iespējas. Ja mēs lūkojamies uz Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) datiem, cilvēku kustība, atrodot darbu, ir pieaugusi – fiziski darbavietu ir vairāk,» klāstīja Viņķele.

Vienlaikus ministre arī norādīja, ka darbavietu skaita pieaugumam ir arī sezonāls raksturs. Taču, lai gan vasarās rodas papildu darbavietas lauksaimniecībā un būvniecībā, Ekonomikas ministrijas aplēses liecina, ka darbavietu skaits, lai arī mazos apmēros, palielināsies arī pēc vasaras.

Ministre arī atgādināja, ka jau kādu laiku ir izvirzīti arī stingrāki nosacījumi cilvēkiem, kuri vēlas iegūt trūcīgas personas statusu. Lai persona varētu saņemt materiālu palīdzību, tai jālīdzdarbojas problēmas risināšanā.

«Ir arī izvirzīti līdzdarbības nosacījumi, un pašvaldību sociālie dienesti norāda, ka tas daļu no viņu klientiem atsijā, jo cilvēki apsver – vai ir jāstrādā, lai saņemtu pabalstu,» paskaidroja Viņķele.

Praksē pašvaldību sociālajos dienestos klientiem tiek noteikti dažādi līdzdarbības pienākumi.

Tie var būt vērsti uz personas juridisko jautājumu sakārtošanu, piemēram, pases atjaunošana, īres līguma noslēgšana, dzīvesvietas deklarēšana, prasības iesniegšana tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu par labu bērnam un citas darbības.

Savukārt, lai saņemtu sociālās palīdzības pabalstus, iesaista darba un sociālo prasmju saglabāšanas, atjaunošanas un apgūšanas pasākumos līdz 12 stundām nedēļā, sadalot par vairākām nedēļas dienām.

Ja iedzīvotājs atsakās no līdzdarbības pienākumiem, sociālais dienests var atteikt trūcīgā statusu.

Pēc LM apkopotajām ziņām, 2013.gada martā trūcīgo skaits, salīdzinot ar februāri, ir sarucis par 987 cilvēkiem.

Sociālās palīdzības pabalstiem pašvaldībās 2013.gada martā ir izlietoti kopumā 4,46 miljoni latu.