Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Viņķele aicina LM darbiniekus nepieļaut manipulācijas

Labklājības ministre Ilze Viņķele (V) aicina uzņēmuma «Liepājas metalurgs» (LM) darbinieku arodbiedrību un darbiniekus pastāvēt uz savām likumā noteiktajām tiesībām un aizsardzību darba attiecību izbeigšanas gadījumā.

Viņķeles pārstāve Marta Krivade portālam «Apollo» pavēstīja, ka ministre LM darbiniekiem un viņu ģimenēm atgādina, ka atbilstoši Darba likumam darba tiesiskās attiecības var pārtraukt, darbinieku atlaižot darbinieku skaita samazināšanas dēļ, abpusēji darba devējam un darbiniekam vienojoties vai darbiniekam pašam uzsakot darbu.

Pirmajā gadījumā darbiniekam pienākas atlaišanas pabalsts, kas, atkarībā no darba stāža, var būt ievērojams atbalsts turpmākajos mēnešos – līdz pat četrām mēnešalgām. Savukārt gadījumos, ja uzņēmums ar darbinieku vienojas par darba attiecību pārtraukšanu uz abpusējas vienošanās pamata, atlaišanas pabalstu likums neparedz.

Jebkāda kompensācija darbiniekiem par darba attiecību izbeigšanu tiks izmaksāta tikai, tad, ja tā būs īpaši pielīgta.

Ministre aicina cilvēkus raudzīties, lai darba devēja piedāvātā kompensācija nebūtu mazāka par summu, ko veidotu iespējamais atlaišanas pabalsts.

Darbiniekiem nevajadzētu rakstīt atlūgumu pašiem, jo tādā gadījumā viņiem nepienākas ne atlaišanas pabalsts, ne kāda cita kompensācija. Turklāt gadījumā, ja darbinieks pēc darba attiecību pārtraukšanas vēlēsies saņemt bezdarbnieka pabalstu, viņam to izmaksās ar divu mēnešu laika nobīdi, atgādina ministre.

Darba devēja veicināta darba attiecību izbeigšana ar vismaz 30 darbiniekiem 30 dienu laikā ir kolektīvā atlaišana. Kolektīvās atlaišanas gadījumā Darba likums paredz darba devējam pienākumu laikus uzsākt konsultācijas ar darbinieku arodbiedrību, kā arī ne vēlāk kā 45 dienas pirms tās paziņot par to Nodarbinātības valsts aģentūrai un vietējai pašvaldībai.

Ministrijā informē, ka trešdien uz LM dodas Valsts darba inspekcija, lai pārliecinātos par situāciju uz vietas, bet pirmdien, 29. aprīlī pie darbiniekiem dosies VDI vadītājs Renārs Lūsis, lai klātienē konsultētu un pārliecinātos par darbinieku informētību par savām tiesībām.