Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par jauno Itālijas premjerministru aicināts kļūt Enriko Leta

Itālijas prezidents Džordžo Napolitāno trešdien lūdzis mēreni kreiso politiķi - Demokrātiskās partijas (PD) vadītāja vietnieku - Enriko Letu kļūt par jauno premjerministru, paziņojis prezidenta preses pārstāvis.

Leta tiek uzskatīts par mērenu politiķi, kuram pa spēkam savest kopā ķildīgās partijas un pietuvināt politiku vienkāršajai tautai, kas jau sen vairs netur labu prātu uz saviem līderiem.

Ceturtdien Letam gaidāmas daudzas tikšanās ar politiskajām partijām, un jaunā koalīcijas valdība, cerams, tiks izveidota jau līdz nedēļas beigām.

Itālija atrodas politiskajā krīzē jau kopš februāra nogalē aizvadītajām parlamenta vēlēšanām, kurā kreiso partiju koalīcija uzvarēja, taču nespēja izcīnīt vairākumu abās parlamenta palātās.

Sestdien Itālijas prezidenta amatā pārvēlētais Napolitāno pirmdien, uzrunājot likumdevējus pēc zvēresta nodošanas, politiķiem pārmeta nespēju ieviest reformas un rosināja partijas nekavējoties panākt vienošanos par jaunas valdības izveidi.

Napolitāno aicināja partiju līderus vienoties par plašas koalīcijas izveidi un uzsvēra, ka tā pašreizējos apstākļos ir vienīgā iespēja.

«Mums jāatgūst uzticamība. Mums nepieciešama citādāka itāļu politika,» pēc nominēšanas premjerministra amatam sacīja Leta, kurš savas politiķa karjeras laikā iepriekš trīs reizes ieņēmis ministra amatu.

Viņš solīja samazināt likumdevēju skaitu parlamentā un reformēt pretrunīgi vērtēto vēlēšanu likumu, kas tiek uzskatīts par vienu no cēloņiem pašreizējam politiskajam strupceļam.

Leta norādīja, ka Itālija cieš no ekonomiskās krīzes, un solīja risināt bezdarba problēmu un pievērsties tādiem jautājumiem kā uzņēmumu slēgšana, augošā nabadzība un nepietiekamās iespējas gados jauniem cilvēkiem, kādēļ viņi spiesti pamest valsti.

«Tā ir milzīga un nepieņemama ārkārtas situācija,» uzrunājot žurnālistus, norādīja Leta.

46 gadus vecais politiķis, kuram tuva Eiropas vienotības ideja, solīja, ka, būdams premjers, centīsies mainīt Eiropas Savienības (ES) politikas kursu, jo patlaban tā pārlieku koncentrējusies uz taupību, bet ar to vairs nepietiek.

Līdzšinējā Itālijas premjerministra Mario Monti valdība turpinās darbu līdz jauna kabineta izveidei, bet tai ir tikai pagaidu valdības pilnvaras.

Biznesa pasaules līderi, arodbiedrību pārstāvji un katoļu baznīca ir aicinājusi politiķus rīkoties ātri, jo ekonomiskā lejupslīde liek slēgt uzņēmumus un atlaist darbiniekus.

Tagad tiek gaidīts, ka Letam izdosies izveidot koalīciju starp labējiem, kreisajiem un centra spēkiem.

Napolitāno, kurš kļuvis par pirmo Itālijas prezidentu, kas pārvēlēts amatā uz otro termiņu, ir aicinājis politiķus pieklusināt balsis un izrādīt lielāku savstarpējo cieņu.

«Vienīgā iespēja ir liela politisko spēku saplūšana, kas var dot valdībai vairākumu abās [parlamenta] palātās,» norādīja 87 gadus vecais prezidents, kuram politisko partiju līderi solījuši sadarboties.

Jau ziņots, ka Demokrātiskā partija, kas iepriekš bija izslēgusi iespēju strādāt koalīcijā ar bijušā premjerministra Silvio Berluskoni pārstāvēto Tautas brīvības partiju (PDL), otrdien paziņoja, ka ir atvērta Napolitāno priekšlikumiem.

Arī Berluskoni iepriekš paziņojis, ka viņa partija atbalstīs kandidātu, kuru prezidents izvirzīts premjerministra amatam, un līdzīgu apņemšanos pauda arī Monti vadītā centristu koalīcija.

Savukārt populistiskā «Pieczvaigžņu kustība», kas februārī parlamenta vēlēšanās izcīnīja ceturto daļu mandātu, otrdien pēc sarunām ar Napolitāno paziņoja, ka vadīs opozīciju.

Arī vairākas mazās partijas - gan kreisā, gan labā spārna - paziņojušas, ka jaunajā valdībā neiesaistīsies.

Napolitāno lēmums izraudzīties Letu par jauno premjerministru bijis zināms pārsteigums, jo iepriekš analītiķi prognozēja, ka valdības vadītāja postenim, visticamāk, tiks virzīts politiski neitrālais ekspremjers un akadēmiķis Džuljāno Amato, kurš politikā darbojas jau kopš 80.gadu sākuma.

Kā potenciālie kandidāti tika minēti arī Florences mērs Mateo Renci un pašreizējā iekšlietu ministre Anna Marija Kančelljeri.