Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jauni vīrieši ātrumu pārsniedz septiņas reizes biežāk nekā jaunas sievietes

Ja ceļu satiksmes negadījumā ir iesaistīta daiļā dzimuma pārstāve, nereti līdzcilvēki nodomā, ka «tā gadās, ja sieviete pie stūres». Taču, kā liecina Valsts policijas dati, tad ceļu satiksmes noteikumus biežāk pārkāpj vīrieši. Autovadītāji-vīrieši vecuma grupā no 18 līdz 25 gadiem ātrumu pārsniedz teju septiņas reizes biežāk nekā attiecīgās vecuma grupas autovadītājas - sievietes.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas dati rāda, ka pērn 333 484 sievietēm un 503 085 vīriešiem bijušas aktīvas autovadītāju apliecības. Savukārt Valsts policijas 2012. gada dati liecina, ka biežākie satiksmes noteikumu pārkāpēji ir vīrieši vecuma grupā no 26 līdz 50 gadiem. Ātruma pārsniegšanā pērn konstatēti 29 562 pārkāpumi - ja katru no tiem būtu saņēmis cits šoferis, tas nozīmētu, ka sodīti tikuši 6% no visiem autovadītājiem Latvijā. Taču jāņem vērā, ka dažkārt vienam autovadītājam gada laikā tikuši izrakstīti vairāki protokoli.

Vīrieši vecuma grupā no 18 līdz 25 gadiem ātrumu pārkāpuši teju septiņas reizes vairāk nekā attiecīgās vecuma grupas autovadītājas - sievietes. Protams, kopumā Latvijā autovadītāju-vīriešu ir gandrīz divas reizes vairāk nekā sieviešu, taču kopējā tendence ir gana izteikta.

«Jauniem vīriešiem vecumā līdz 25 gadiem nereti mazāk rūp sava braukšanas kultūra un viņi biežāk nekā sievietes pārkāpj likumu, piemēram, nelieto drošības jostas vai pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu,» skaidro Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs.

«BALTA» dati par OCTA apdrošināšanas pēdējiem pieciem gadiem liecina, ka visbiežākie ceļu satiksmes negadījumi, par ko klienti iesnieguši atlīdzību pieteikumus, ir sadursmes ar citiem transportlīdzekļiem. Intensīvākais šādu nelaimes gadījumu laiks bijis 2008.gadā, kad fiksēti vairāk nekā 7 000 gadījumu. Savukārt 2012.gadā to skaits bijis teju 2,5 reizes mazāks, ko ietekmēja panāktā uzmanīgākā braukšana un satiksmes intensitātes samazināšanās, īpaši krīzes laikā. Visbiežāk sadursmes ar citiem transportlīdzekļiem fiksētas janvārī, februārī, martā un decembrī.

Savukārt 2012.gadā Valsts policija kopumā fiksējusi 253 882 ceļu satiksmes pārkāpumus (ietilpst arī gadījumi, kas reģistrēti juridiskajām personām). To skaitā autovadītāji - vīrieši kā privātpersonas 203 999 reizes pārkāpuši ceļu satiksmes noteikumus, kamēr autovadītājas - sievietes to darījušas 44 818 reizes. Priecē fakts, ka kopš 2011.gada kopējais pārkāpumu skaits Latvijā ir samazinājies par 9%.

«Pēc uzņēmuma atlīdzību pieteikumu skaita varam secināt, ka autovadītāji laika gaitā kļuvuši atbildīgāki un uzmanīgāki, ko varam izjust arī savā ikdienā. To rāda arī Valsts policijas statistika, kārtējo reizi apliecinot, ka satiksmes drošības jautājumu aktualizēšana Latvijā ir ārkārtīgi svarīga, lai mēs samazinātu nelaimes ganījumu skaitu. Tāpēc arī BALTA no 22.marta līdz 19.aprīlim kopā ar sadarbības parneriem nacionālā braukšanas testa «www.katubrauc.lv» ietvaros aicināja katru šoferīti aizpildīt īsu testu un aizdomāties par savu braukšanas kultūru, lai kopumā uzlabotu satiksmes drošību Latvijā,» skaidro «BALTA» atlīdzību direktors Ingus Savickis.

Arī «BALTA» pieredzē visbiežākais nelaimes gadījuma iemesls ir sadursme ar citiem transporta līdzekļiem. Daudz retāk fiksēti gadījumi, kad atlīdzību iemesls ir krītošu priekšmetu nodarītie bojājumi, uzbraukšana dzīvniekiem, nobraukšana no brauktuves bez sadursmes ar citiem auto. Vēl retāka ir uzbraukšana velosipēdistam, pajūgam vai citam nemotorizētam transportlīdzeklim, kā arī gājējam.