Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

KNAB sāk pārbaudi par iespējamiem aģitācijas un administratīvā resursa izmantošanas gadījumiem Ventspilī

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis pārbaudi par iespējamiem aģitācijas un administratīvā resursa izmantošanas gadījumiem Ventspilī, ziņo Latvijas Radio.

Dažus mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām vairākas Ventspils pilsētas domei padotās iestādes un uzņēmumi nolēmuši pirkt informatīvos ekrānus, kas kopumā izmaksāja vairāk nekā 65 000 latu. Kopumā ekrānu iegādei sludināti 12 iepirkumi. Dome skaidro, ka tas notiek kāda ES projekta gaitā, lai veicinātu pilsētnieku digitālās prasmes. Tomēr aptuveni 30 vietās pilsētā ekrānos redzamais radījis aizdomas par pašvaldības resursu izmantošanu, lai izceltu pilsētā valdošā politiskā spēka «Latvijai un Ventspilij» pārstāvjus, ziņo radio.

«Eiropiešu digitālo prasmju veicināšanas» jeb SEED projektu līdzfinansē Eiropas Komisija (EK), lai palīdzētu iedzīvotājiem apzināties, kas ir e-pārvalde un kādu labumu tā sniedz. Tajā iesaistījusies arī Ventspils pašvaldība, kuras finansējums projekta realizācijai pilsētā ir 280 000 eiro.

Projektā iecerēts ar interaktīvo ekrānu palīdzību nodrošināt pilsētas iedzīvotājiem un viesiem bezmaksas pieeju aktuālajai pašvaldības informācijai un e-pakalpojumiem, apgalvots Ventspils domes mājaslapā. Projekta gaitā aptuveni 30 vietās Ventspilī parādījušies iespaidīgu izmēru ekrāni - no pusotra līdz diviem metriem pa diagonāli.

Ekrānos redzamas ziņas par laika apstākļiem, informācija par SEED projektu un Ventspils domes portāla rakstu pieteikumi. Tomēr, kā vēsta radio, galvenokārt uz ekrāniem mainās attēli, kuri pieteikti kā «Pašvaldības paveiktais no 2009.gada». Starp dažādiem pilsētas skatiem un pasākumiem regulāri manāmas bildes, kurās galvenā loma ir valdošās partijas «Latvijai un Ventspilij» pārstāvjiem, kas kandidē gaidāmajās vēlēšanās. To vidū ir gan no pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas atstādinātais Aivars Lembergs, gan citi domes deputāti un pašvaldības iestāžu vadība.

Ventspils domes Pilsētas mārketinga nodaļas vadītāja Kristīne Duļbinska aģentūrai LETA skaidroja, ka pašvaldības ikgadējas pašvaldības atskaites par paveikto tiek veidotas jau kopš 2003.gada.

«Valsts pārvaldes iekārtas likumā ir definēti labas pārvaldības principi, un viens no šiem principiem ir atklātība. Atbilstoši tam mēs nodrošinām atklātību par domes darbu, veidojot ikgadēju atskaiti,» skaidroja Duļbinska. Viņasprāt, būtu tikai normāli, ja arī Saeima un Ministru kabinets līdzīgi atskaitītos par paveikto.

Ventspils pašvaldība šādu atskaiti sagatavo katru gadu - 2010.gadā tā atskaitījās par gada laikā paveikto, 2011.gadā - par divu gadu darbu, 2012.gadā attiecīgi par trim gadiem, bet šogad pienācis laiks atskaitīties par visu četru gadu šī sasaukuma domes pilnvaru laiku, skaidroja Duļbinska.

«Šādas atskaites mēs veidojam kopš 2003.gada, un man tiešām žēl, ja iepriekš mans darbs netika pamanīts,» norādīja Duļbinska. Iepriekš atskaites tika veidotas tikai drukātā papīra formā un piegādātas ventspilniekiem kopā ar vietējo laikrakstu vai iemestas pastkastītēs tiem, kuri laikrakstu neabonē. Arī šogad šāda atskaite drukātā formā tiek veidota, un pašlaik turpinās darbs pie tās maketēšanas. Taču, tā kā šogad parādījusies iespēja atskaitīties par pašvaldības darbu, izmantojot arī lielizmēra ekrānus, nolemts dažādot veidus, kā ventspilniekus iepazīstināt ar pašvaldības paveikto. Šādi ar pašvaldības darba atskaiti varēs iepazīties plašāks ventspilnieku loks - ar tie pilsētas iedzīvotāji, kuri neabonē avīzi vai, piemēram, nepievērš uzmanību drukātajām atskaitēm, uzskatot tos par reklāmas bukletiem, skaidroja Duļbinska.

Tāpat pašvaldības pārstāve norādīja, ka atskaites foto materiālos gan drukātajā versijā, gan informatīvajos ekrānos būs redzama Ventspils domes deputātu kopbilde, līdz ar to nav pamata bažām, ka kādas atsevišķas partijas pārstāvošie domes deputāti šajā ziņā tiktu ignorēti.

Gan konkursu norisi, gan to, kas tiek rādīts nopirktajos ekrānos, apņēmies izvērtēt KNAB. Birojs ir sācis pārbaudi par iespējamajiem aģitācijas un administratīvā resursa izmantošanas gadījumiem Ventspilī. «Vienlaikus mēs šīs pārbaudes laikā pārbaudīsim iepirkumu par šo informatīvo ekrānu piegādi un uzstādīšanu. Proti, šo iepirkumu atbilstību normatīvo aktu prasībām, un šīs pārbaudes nolūks būs konstatēt, vai šajās darbībās nav saskatāmas kādas koruptīvu darbību pazīmes, un pārbaudīsim, vai amatpersonas nav rīkojušās interešu konfliktā,» skaidrojusi KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Soloveja.

Tikmēr Ventspils pilsētas dome nupat izvēlējusies uzvarētāju jaunā iepirkumā - kāda Alsungas reklāmas firma par nepilniem 10 000 latu drukās un uzlīmēs uz sabiedriskajiem autobusiem informatīvās uzlīmes par domes paveiktajiem darbiem. To plānots izdarīt līdz aprīļa beigām.