Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pastāv risks, ka Eiropa varētu ieslīgt stagnācijā

Eiropai nepieciešams īstenot svarīgas reformas, lai pārvarētu eirozonas parādsaistību krīzi, veicinātu ekonomikas izaugsmi un izvairītos no stagnācijas, ceturtdien paziņoja Starptautiskais Valūtas fonds (SVF).

SVF izpilddirektora vietnieks Deivids Liptons, uzstājoties ar runu Londonā, arī atzinīgi novērtēja svarīgos pasākumus, ko īstenojušas eirozonas valstīs, lai cīnītos ar reģiona ilgstošo krīzi.

Taču viņš piebilda, ka joprojām «ir svarīgas reformas, ko Eiropai nepieciešams īstenot, ja tā vēlas pārvarēt krīzi un beidzot atgriezties pie izaugsmes un darba vietu radīšanas. Šis process nekādā ziņā nav nodrošināts, taču tas ir sasniedzams».

Liptons norādīja, ka SVF pamata scenārijs šogad paredz recesijas turpināšanos eirozonā, pirms atgriešanās pie izaugsmes nākamgad ar aptuveni 1% pieaugumu, taču riski joprojām saglabājas.

Eiropa atpaliek no ASV «trīs ātrumu atlabšanā», ko veicina jaunattīstības un attīstības valstis.

«Pastāv risks, ka Eiropa varētu ieslīgt stagnācijā, kam būtu ļoti nopietnas sekas uz mājsaimniecībām, uzņēmumiem, bankām un citām pamata institūcijām,» uzsver Liptons. «Tāpēc, lai noteikti izvairītos no šīs bīstamās negatīvās puses, likumdevējiem nepieciešams rīkoties tagad, lai stiprinātu izaugsmes perspektīvas.»

Viņa komentāri izskan tajā pat dienā, kad Spānija paziņoja, ka bezdarbs valstī šā gada pirmajā ceturksnī palielinājies līdz 27,16%, tādējādi sasniedzot jaunu rekordaugstu līmeni.

Liptons norādīja, ka Eiropas valstīm nepieciešams nodrošināto to finansiālā stāvokļa ilgtspējību, kā arī padarīt to fiskālās politikas «draudzīgas izaugsmei».

Atsevišķām valstīm, jo sevišķi Eiropas dienvidos, nepieciešams ieviest nodarbinātības un produktu tirgu reformas, lai veicinātu to vidēja termiņa izaugsmes perspektīvas, sacīja Liptons.

Viņš arī pauda uzskatu, ka pastāv iespējas Eiropas Centrālajai bankai (ECB) īstenot papildu monetārās stimulēšanas pasākumus. Banka kopš 2012.gada jūlija bāzes procentu likmi saglabājusi 0,75% apmērā, kas ir rekordzems līmenis.

«ECB ir ieņēmusi ļoti atbilstošu tradicionālu nostāju, kuru noteikti vajadzētu saglabāt. Taču joprojām pastāv nelielas iespējas papildu pasākumiem, jo sevišķi ņemot vērā inflācijas spiediena mazināšanos,» norādīja Liptons.

Viņš piebilda, ka ECB varētu īstenot arī krietni netradicionālākus pasākumus, ņemot vērā Eiropas monetārās savienības sadrumstalotību, mājsaimniecībām un uzņēmumiem atsevišķās valstīs maksājot aizdevumu procentu likmes, kas ir krietni augstākas nekā citās valstīs. Turklāt ekonomikas reakcija uz tradicionālajiem ECB pasākumiem nav bijusi pietiekama.