Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijas tiesa soda organizāciju «Golos» par «ārvalstu aģenta» likuma pārkāpšanu

Krievijas tiesa ceturtdien piemērojusi vēlēšanu novērotāju organizācijai «Golos» 300 000 rubļu (5130 latu) lielu sodanaudu par tīšu jaunā likuma pārkāpumu, nedeklarējoties «ārvalstu aģenta» statusā.

«Golos» paziņojusi, ka tiesas spriedumu pārsūdzēs.

Šī ir pirmā reize, kad Krievijā, atsaucoties uz jauno likumu, tiesas priekšā tiek saukta nevalstiskā organizācija, kas tiek uzskatīta par «ārvalstu aģentu».

Jau ziņots, ka Tieslietu ministrija apsūdzēja «Golos» un tās direktori Liliju Šibanovu par ārvalstu finansējuma saņemšanu un nedeklarēšanos «ārvalstu aģenta» statusā, kā to prasa nesen pieņemtais likums.

Pagājušajā gadā parlamentā apstiprinātais likums prasa, lai visas nevalstiskās organizācijas, kas saņem ārvalstu finansējumu un iesaistās politiskās aktivitātēs, reģistrējas ārvalstu statusā, kā arī nosaka, ka šajās organizācijās veicamas stingrākas pārbaudes.

«Golos» nokaitināja varasiestādes, pievēršot sabiedrības uzmanību pārkāpumiem 2011.gada parlamenta vēlēšanu un 2012.gada prezidenta vēlēšanu procesā.

Apgalvojumi par vēlēšanu rezultātu safabricēšanu izraisīja masu protestus un demonstrācijas.

«Golos» apgalvo, ka pēc «ārvalstu aģenta» likuma pieņemšanas pārstājusi saņemt ārvalstu finansējumu ar nodomu, lai tai nebūtu jāreģistrējas šajā statusā.

«Mēs tiekam notiesāti par savu nevainīgumu,» pirms tiesas sēdes paziņoja «Golos».

«Šī ir pirmā tiesas sēde, kurā pie atbildības tiek saukta organizācija, kas tiek uzskatīta par ārvalstu aģentu. No šī lēmuma atkarīgs daudzu citu nevalstisko organizāciju liktenis,» atzīmēts «Golos» paziņojumā.

Krievu aktīvisti norāda, ka apzīmējums «ārvalstu aģents» ir pazemojošs un maldinošs.

Apsūdzības, kas ar to saistītas, ir administratīva rakstura un neparedz kriminālu atbildību, tomēr nevalstiskajām organizācijām var tikt piemērota līdz pat 500 000 rubļu (8600 latu) liela sodanauda, bet organizāciju direktoriem - līdz pat 300 000 rubļu (5130 latu) liela sodanauda.

Krievijas mediji ziņo, ka «Golos» tika apsūdzēta par naudu, ko saņēmusi kā daļu no Andreja Saharova balvas, ko tai 2012.gadā piešķīra Norvēģija.

«Golos» apgalvo, ka ir šo naudu atdevusi atpakaļ, lai to neskartu «ārvalstu aģenta» likums.