Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būvniecības izmaksas pirmajā ceturksnī augušas par 5,2%

Šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2012.gada pirmo ceturksni, būvniecības izmaksas palielinājās vidēji par 5,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati.

Strādnieku darba samaksa pieauga par 13,7%, izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai - par 3,7% un būvmateriālu cenas - par 1,3%.

Šā gada martā, salīdzinot ar februāri, vidējais būvniecības izmaksu līmenis Latvijā samazinājās par 0,2%. Mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas kritās par 0,5%. Savukārt būvmateriālu cenas pieauga par 0,5%, bet strādnieku darba samaksa - par 0,4%.

Salīdzinot ar pagājušā gada martu, būvniecības izmaksas pieauga par 4,5%, strādnieku darba samaksa pieauga par 11,1%, izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai - par 3,7%, būvmateriālu cenas - par 1,4%. Kopējo būvniecības izmaksu līmeni visvairāk paaugstināja izmaksu kāpums inženierbūvēm.

Šogad datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 180 būvuzņēmumu un ap 30 tirdzniecības uzņēmumu. Bez tam būvizmaksu indeksa aprēķinos tiek izmantotas būvmateriālu cenas, ko uzņēmumi sniedz rūpniecības ražotāju un importa cenu indeksu aprēķiniem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2012.gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 79% no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza vienu miljonu latu gadā, no tiem 20% uzņēmumu darbu apjoms bija virs pieciem miljoniem latu gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Jau ziņots, ka šā gada februārī, salīdzinot ar janvāri, vidējais būvniecības izmaksu līmenis Latvijā nemainījās, bet, salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, būvniecības izmaksas pieauga par 5,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Strādnieku darba samaksa un būvmateriālu cenas februārī pieauga par 0,1%. Savukārt mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas samazinājās par 0,1%.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, būvniecības izmaksas pieauga par 5,8%. Strādnieku darba samaksa pieauga par 18,3%, izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai - par 3,1%, būvmateriālu cenas - par 0,7%.

Pagājušajā gadā salīdzinājumā ar 2011.gada vidējo līmeni būvniecības izmaksas Latvijā palielinājās par 6,8%