Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Japānas premjers pirmo reizi 10 gadu laikā ieradies vizītē Maskavā

Japānas premjerministrs Sindzo Abe pirmdien turpina vizīti Krievijā. Šodien augstajam viesim paredzēta tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Šī ir pirmā reize pēdējo desmit gadu laikā, kad Japānas valdības vadītājs ieradies vizītē Maskavā.

Sagaidāms, ka vizītes darba kārtībā būs enerģētikas jautājumi un abu valstu teritoriālās domstarpības.

Kā svētdien ziņu aģentūrai «Kyodo News» pavēstīja vārdā neminēts avots Japānas valdībā, sagaidāms, ka pēc tikšanās Abe un Putins izplatīs kopīgu paziņojumu, apstiprinot nolūku atsākt sarunas par teritoriālajām domstarpībām.

Vēl pirms došanās uz Maskavu Abe atzina, ka vēlas izveidot «uzticamas personīgas attiecības» ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

«Es strādāšu pie Japānas un Krievijas attiecību uzlabošanas, lai šī vizīte iezīmētu jaunu sākumu ieilgušajās sarunās par miera līgumu,» skaidroja Japānas premjers.

Savukārt Putina preses dienesta paziņojumā, kas izplatīts pirms Abes vizītes, teikts - Krievija uzskata, ka «dialogam, lai panāktu abpusēji pieņemamu risinājumu, jānorit mierīgā, cienījamā gaisotnē».

Krievijai un Japānai joprojām nav izdevies atrisināt domstarpības par Kuriļu salu piederību, kas kavē robežas noteikšanu un Otrā pasaules kara miera līguma noslēgšanu. Japāna Kuriļu salu dienviddaļu uzskata par savām Ziemeļu teritorijām, atsaucoties uz divpusējo 1855.gada Traktātu par tirdzniecību un robežām. Savukārt Maskava uzskata, ka Krievijas suverenitāte pār Dienvidkuriļu salām, kas iegūta kara gaitā, nav apšaubāma.

Krievijas tagadējais premjerministrs Dmitrijs Medvedevs pēdējo gadu laikā šīs salas apmeklējis divkārt, šādi izpelnoties asu Japānas nosodījumu.

Savukārt šā gada februārī Japāna paziņoja, ka divi krievu iznīcinātāji pārkāpuši Japānas gaisa telpu, un Tokijai nācies gaisā pacelt savus iznīcinātājus. Krievijas lidmašīnas uz nedaudz vairāk nekā minūti ielidoja gaisa telpā pie Japānas ziemeļos esošās Hokaido salas.

Japānas premjeru vizītē pavada aptuveni 120 cilvēku liela uzņēmēju delegācija. Noslēdzot vizīti Krievijā, Japānas valdības vadītājs plāno apmeklēt arī Saūda Arābiju, Apvienotos Arābu Emirātus un Turciju.