Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Obama pauž satraukumu Putinam par ķīmisko ieroču pielietošanu Sīrijā

ASV prezidents Baraks Obama pirmdien telefonsarunā pauda satraukumu Krievijas kolēģim Vladimiram Putinam saistībā ar ziņojumiem, ka Sīrijas konfliktā tikuši pielietoti ķīmiskie ieroči.

«Prezidents Obama un prezidents Putins aplūkoja situāciju Sīrijā, prezidentam Obamam uzsverot bažas par Sīrijas ķīmiskajiem ieročiem,» teikts Baltā nama paziņojumā.

Prezidenti vienojušies uzturēt kontaktus Sīrijas jautājumā un uzdevuši ārlietu resoru vadītājiem turpināt darbu pie šī problēmu loka.

Obama telefonsarunā arī pateicās Putinam par palīdzību pēc Bostonas teroraktiem, kā arī izteica līdzjūtību saistībā ar traģisko ugunsgrēku Piemaskavas psihiatriskajā slimnīcā, kurā dzīvību zaudēja 38 cilvēki.

«Līderi arī apsprieda turpmāko sadarbību terorisma apkarošanas un drošības jomās, arī saistībā ar 2014.gada Soču Olimpiādi,» teikts paziņojumā.

Obama vēl piektdien brīdināja Sīriju, ka ķīmisko ieroču lietošana «mainīs spēles noteikumus». Savukārt ceturtdien ASV un Lielbritānijas amatpersonas pavēstīja - viņu rīcībā nonākuši pierādījumi, ka Sīrijā, iespējams, tikuši pielietoti ķīmiskie ieroči.

Vašingtona iepriekš tika brīdinājusi, ka ķīmisko ieroču pielietošana Sīrijā tiktu uzskatīta par «sarkanās līnijas» pārkāpšanu un varētu izraisīt militāru reakciju.

ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns ceturtdien no jauna vērsās pie Sīrijas ar «steidzamu aicinājumu» ļaut valstī iebraukt inspektoriem, lai viņi varētu izmeklēt apsūdzības par ķīmisko ieroču pielietošanu.

Sīrija 20.martā oficiāli aicināja ANO ģenerālsekretāru izveidot neatkarīgu komisiju, kas izmeklētu dienu iepriekš Alepo apkaimē notikušo nemiernieku uzbrukumu, kurā atbilstoši Damaskas versijai pielietoti ķīmiskie ieroči. Uzbrukumā nogalināti 25 cilvēki, bet 110 nopietni cietuši.

Bans 8.aprīlī pavēstīja, ka inspektoru komanda jau atrodas Kiprā un ir gatava doties uz Sīriju, tiklīdz būs saņemta oficiālās Damaskas atļauja.

Tomēr Sīrijas Ārlietu ministrija vēlāk paziņoja, ka atļauja netiks sniegta, jo Damaska konkrēti lūgusi Banu veikt pārbaudes Han al Asalas ciematā, kamēr ANO ģenerālsekretārs vēlas, lai misija varētu darboties visā Sīrijas teritorijā.

Sīrija «nevar pieņemt šādus manevrus no ANO ģenerālsekretāra puses, ņemot vērā negatīvo lomu, kādu tā spēlēja Irākā un sagatavoja ceļu amerikāņu iebrukumam» 2003.gadā, sacīja ministrijas pārstāvis.

Damaska konkrēti pieprasījusi nosūtīt «neitrālu un godīgu tehnisku komandu, kas apmeklētu Han al Asalas ciematu» Alepo provincē.

ANO lēš, ka Sīrijas konfliktā dzīvību zaudējuši aptuveni 70 000 cilvēku. Valsti pametuši 1,2 miljoni bēgļu, bet pašā Sīrijā pārvietoto personu skaits jau sasniedzis četrus miljonus.

Kā Damaskas, tā opozīcijas pārstāvji izteikušies, ka apsver miera sarunu iespēju, tomēr nekādas naidīgo pušu tikšanās pagaidām nav izdevies sarīkot.