Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Divu kandidātu saistība ar čeku vai kompartiju var liegt tiem kandidēt vēlēšanās

Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs (TSDC) konstatējis divu pašvaldību vēlēšanu deputātu kandidātu atrašanos tā dēvētajos čekas sarakstos, līdz ar to šīm personām kandidēšana tiks liegta.

Satversmes aizsardzības biroja, kura struktūrvienība ir TSDC, pārstāve Iveta Maura aģentūrai LETA pastāstīja, ka TSDC ir konstatējis divu deputātu kandidātu neatbilstību «Pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likuma» 9.panta 5. un 6.punktam. Šīs likuma normas paredz, ka domē nevar ievēlēt personas, kuras pēc 1991.gada 13.janvāra darbojušās PSKP, Latvijas PSR Darbaļaužu internacionālajā frontē, Darba kolektīvu apvienotajā padomē, Kara un darba veterānu organizācijā, Vislatvijas sabiedrības glābšanas komitejā vai tās reģionālajās komitejās. Tāpat nevar ievēlēt personas, kuras ir vai ir bijušas PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestu, izlūkdienestu vai pretizlūkošanas dienestu štata darbinieki.

SAB gan neatklāj, kurās pašvaldībās šīs personas kandidējušas. Arī Centrālās vēlēšanu komisijas preses sekretāre Kristīne Bērziņa aģentūrai LETA nezināja teikt, kurās pašvaldībās šīs personas kandidējušas. Viņa paskaidroja, ka katra no 119 pašvaldību vēlēšanu komisijām veic pārbaudes par saviem kandidātiem, līdz ar to komisijām šādos gadījumos speciāli informācija CVK nav jāsniedz.

Tagad, pamatojoties uz TSDC izziņu, konkrētajai vēlēšanu komisijai kandidāti būs jāsvītro no vēlēšanu saraksta. Kandidāts komisijas lēmumu par svītrošanu varot apstrīdēt CVK. Ja arī CVK lēmums būs nelabvēlīgs, personai ir iespēja vērsties tiesā, norādīja Bērziņa.

Jau ziņots, ka informācija par deputātu kandidātiem tiek pārbaudīta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, TSDC un Sodu reģistrā. TSDC jāpārbauda, vai pašvaldību vēlēšanu deputātu kandidāti nav bijuši PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestu, izlūkdienestu vai pretizlūkošanas dienestu štata darbinieki. TSDC šobrīd turpina pārbaudes par pārējiem deputātu kandidātiem.

«Ja cilvēks bijis štata darbinieks, ko apstiprinājusi arī tiesa, tad kandidāts tiek svītrots ārā un viņš nedrīkst kandidēt. Ja ir ziņas, ka cilvēks varētu būt ārštata darbinieks, tad ziņās par kandidātu vēlētāju zināšanai tiek pievienota atzīme,» iepriekš paskaidroja Bērziņa.

Ziņots arī, ka 12.aprīlī sākusies deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanām. Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām pašvaldību vēlēšanās deputātu kandidātu saraksti netiks numurēti. Šajās vēlēšanās vairs nebūs spēkā arī nosacījums vēlēšanu zīmes iecirkņos sakārtot sarakstu pieņemšanas secībā. To, kā sagrupēt vēlēšanu zīmes izsniegšanai vēlētājiem, līdzīgi kā Saeimas vēlēšanās, noteiks izloze.