Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ķīnā aizliedz piespiedu ievietošanu psihiatriskajās slimnīcās

Ķīnā stājies spēkā jauns likums, kurā noteikts, ka valsts iedzīvotājus nedrīkst ievietot psihiatriskajās slimnīcās bez viņu piekrišanas, ceturtdien vēsta valsts mediji.

Vēl pirms spēkā bija stājies Ķīnas pirmais garīgās veselības likums, cilvēktiesību aizsardzības organizācijas kritizēja varasiestādes, ka tās ik gadu psihiatriskajās slimnīcās iesloga simtiem tūkstošus cilvēku, bieži vien šādi sodot viņus par disidentismu.

Jauno nosacījumu «mērķis ir darīt galu tam, ka pacienti psihiatriskajās slimnīcās tiek ievietoti pret viņu gribu - praksei, kas iepriekš, izskanot apsūdzībām par piespiedu ieslodzīšanu, izraisījusi sabiedrība sašutumu», raksta laikraksts «Global Times».

Likumā noteikts, ka «Ķīnas psihiatriskajām slimnīcām ir jāsaņem piekrišana no garīgi slimajiem pacientiem pirms uzņemt viņus ārstēšanai». Psihiatriskajām slimnīcām arī jāsaņem pacienta piekrišana ārstnieciskā kursa veikšanai, kā arī jārespektē viņu prasības tikt izrakstītiem no slimnīcas.

Tiesa gan, jaunā likuma normas neattieksies uz pacientiem, «kuru veselības stāvoklis ir tik nopietns, ka viņiem ir nosakāma aizbildniecība, vai arī tiem, kas var potenciāli nodarīt ļaunumu sev vai citiem», norāda laikraksts.

Organizācija «Ķīnas cilvēktiesību aizstāvji» ziņojumā pērn augustā norādīja, ka simtiem tūkstošu cilvēku vidū, kas psihiatriskajās slimnīcās ik gadu nonāk piespiedu kārtā, ir arī aktīvisti, disidenti un lūgumrakstu iesniedzēji.

Ietekmīgie un bagātie var ļaunprātīgi izmantot sistēmu, lai ieslodzītu savus oponentus, norādīja aktīvisti, piebilstot, ka pacientiem ārstniecības kursi tiek veikti piespiedu kārtā, viņi ir pakļauti fiziskai vardarbībai, piemēram, elektrošokam.

Bieži vien viņiem liegts kontaktēties ar ģimenes locekļiem un advokātiem, turklāt ir maz izredžu panākt taisnību tiesā, teikts ziņojumā.