Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Apgrozībā nonāk jauna piecu eiro banknote

Šodien apgrozībā tiek laista jauna piecu eiro banknote.

Jaunā banknote apgrozībā nonāks pa tradicionālajiem kanāliem - bankās un bankomātos visā eirozonā.

Eiropas Centrālā banka (ECB) informē, ka pirmā izlaiduma piecu eiro banknotes joprojām būs apgrozībā kopā ar jaunajām banknotēm, bet pamazām tiks izņemtas no apgrozības. Diena, kad tās pārstās būt likumīgs maksāšanas līdzeklis, tiks izziņota savlaicīgi. Tomēr pat pēc šī datuma tās saglabās vērtību bez laika ierobežojuma un jebkurā laikā būs apmaināmas eirozonas nacionālajās bankās.

Jaunā piecu eiro banknote ir pirmā Eiropas sērijas banknote. Eiropas sērijas banknotes tiks ieviestas pakāpeniski vairāku gadu laikā pieaugošā secībā. Pēc piecu eiro banknotes tiks ieviesta desmit eiro banknote.

ECB informē, ka Eiropas sērijas piecu eiro banknotē izmantoti jaunākie sasniegumi banknošu tehnoloģijā, kas attīstījusies kopš pirmā izlaiduma ieviešanas pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tajā izmantoti daži jauni un uzlaboti pretviltošanas elementi. Uz ūdenszīmes un hologrammas redzams Eiropas portrets. Eiropa ir grieķu mitoloģijas tēls, un tās vārdā nosaukts šis banknošu izlaidums. Uzmanību piesaista smaragdzaļais skaitlis, kas maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu. Uz tā redzams kustīgas gaismas efekts - tā pārvietojas augšup un lejup. Īsas reljefas līnijas banknotes kreisajā un labajā malā ļauj viegli atpazīt banknoti, īpaši cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Visi šie pretviltošanas elementi redzami jaunās banknotes aversā un ir viegli pārbaudāmi, banknoti aptaustot, apskatot un pagrozot. Paredzams, ka tie tiks izmantoti visās Eiropas sērijas banknotēs.

Lai vairotu sabiedrības izpratni par jauno banknoti, izveidots videomateriāls «Euro. Mūsu nauda». Tas kopā ar citu vispārīgāku informāciju par eiro banknotēm pieejams 22 Eiropas Savienības valodās ECB interneta vietnē un interneta vietnē «www.eurojaunaisizskats.eu».

Piemēram, vietnē atrodama informācija, ka visas 2012.gadā izgatavotās piecu eiro banknotes rindā cita aiz citas sniegtos no Zemes gandrīz līdz pat Mēnesim. Visas pagājušajā gadā apgrozībā esošās piecu eiro banknotes rindā cita aiz citas varētu apjozt Zemi 4,6 reizes.