Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lielbritānijas parlamenta komisija: Skotijas uzņemšana ES nav formalitāte

Lai gan Lielbritānijas parlamenta ārlietu komisija atzinusi, ka Londonai vajadzētu atbalstīt ātru neatkarīgās Skotijas uzņemšanu Eiropas Savienībā (ES), deputāti savā ziņojumā brīdinājuši, ka Edinburgas pievienošanās blokam nebūt nebūs tik vienkārša.

«Skotija joprojām var nonākt konfliktā ar dažādiem Eiropas politikas mērķiem, kas tās ceļu uz ES nebūt nepadarīs par vienkāršu vai automātisku,» trešdien publiskotajā ziņojumā norāda britu likumdevēji.

Kā ziņots, 2014.gada septembrī Skotijā paredzēts neatkarības referendums un valdošā Skotu Nacionālā partija (SNP) aicina vēlētājus balsot par atdalīšanos no Apvienotās Karalistes. Savukārt opozīcijā esošie konservatīvie, leiboristi un liberāldemokrāti iestājas par palikšanu Lielbritānijas sastāvā.

Tomēr daudz neskaidrāks ir jautājums, uz kādu statusu neatkarīga Skotija var pretendēt starptautiskajā arēnā. Skotijas premjerministrs un SNP līderis Alekss Salmonds ļāvis noprast, ka viņš vēlētos saglabāt britu mārciņu, nevis pievienoties eirozonai, lai gan pāriešana uz kopīgo ES valūtu ir bijusi obligāta prasība, kas tikusi iekļauta visos pēdējā laika līgumos par jaunas dalībvalsts uzņemšanu blokā.

Bez tam Skotija, kuras ekonomikā liela nozīme ir zvejniecībai un kura līdz šim Lielbritānijas sastāvā bijusi viens no lielākajiem ES strukturālo fondu līdzekļu pieprasītājiem, domājams, vēlēsies panākt ES līgumos pati savas izņēmumtiesības.

Jau līdz šim jautājums, vai Skotijai nāksies no jauna vienoties par uzņemšanu ES, radījis lielu neskaidrību. Lai gan Skotijas valdība apgalvo, ka tā būšot tikai formalitāte, tā atzinusi, ka lūgusi šajā jautājumā juridiskās konsultācijas.

Atbildot uz britu parlamentāriešu jautājumiem, Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu norādījis, ka Skotijai kā jaunai valstij, ja tā vēlēsies pievienoties ES, būs jālūdz uzņemšana, tāpat kā jebkurai citai valstij.

Pamatojoties uz šiem izteikumiem, parlamenta ārlietu komisija atzinusi, ka «Skotijai nav formālu, automātisku tiesību uz dalību ES».

Ziņojuma autori piebilst, ka Skotijas valdība, «šķiet, problēmu pārpratusi un nav novērtējusi nervozitāti, kādu ES dalībvalstīs izraisa (..) Skotijas neatkarība».

Vienlaikus deputāti norāda, ka Edinburgai varētu būt grūti panākt Skotijai tādas pašas izņēmumtiesības, kādas šobrīd bauda Apvienotā Karaliste, nemaz nerunājot par jaunām izņēmumtiesībām tieši Skotijai.

Tāpat parlamenta ārlietu komisija atzinusi, ka arī iedoma, ka Skotija automātiski kļūs par NATO dalībvalsti, izriet no «pārlieku optimistiska novērtējuma».

Domājams, ka virknē ES dalībvalstu Skotijas neatkarība tiks uztverta ar satraukumu. Piemēram, Spānija pati ir iesaistīta konfliktā ar Kataloniju, kuras reģionālā valdība arī pretendē uz provinces neatkarību no Madrides.

Skotijas uzņemšana prasa izdarīt grozījumus ES līgumā, kurus vienbalsīgi jāatbalsta visām dalībvalstīm, tostarp arī Lielbritānijai.

Tikmēr Skotijas vicepremjere Nikola Stērdžena, sniedzot paskaidrojumus parlamenta komisijai, norādījusi, ka Edinburga necentīsies panākt kādu jaunu izkārtojumu attiecībās ar ES.

«Mēs neprasīsim nekādas izmaiņas Skotijas pašreizējās attiecībās ar Eiropu,» uzsvērusi Stērdžena.