Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šogad aprīlis bijis otrs aukstākais 21.gadsimtā

Šogad aprīļa vidējā gaisa temperatūra Latvijā bijusi plus 4 grādi, kas ir 0,9 grādus zemāk nekā vidēji citus gadus, tādejādi šis aprīlis ir ierindojies vēsāko aprīļu ceturtā desmita sākumā.

Savukārt 21.gadsimtā šā gada aprīlis bijis otrais aukstākais pēc 2003.gada aprīļa, kad vidējā gaisa temperatūra bija plus 3,6 grādi. 21.gadsimtā vissiltākais aprīlis ir bijis 2008.gadā - tā vidējā gaisa temperatūra bija plus 7,2 grādi, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Šā gada aprīļa pirmajās desmit dienās Latvijā vēl valdīja ziemai raksturīgi laika apstākļi. Diennakts vidējā gaisa temperatūra bija stabili divus līdz četrus grādus zem normas, vairākās naktīs termometra stabiņš austrumu un centrālajos rajonos noslīdēja zem mīnus 10 grādiem, mēnesī viszemāko gaisa temperatūru - mīnus 14,4 grādus - sasniedzot 3.aprīlī Vidzemes augstienē Zosēnos.

Daudzviet Latvijā jauni konkrētās dienas konkrētajā vietā minimālās gaisa temperatūras rekordi tika sasniegti 7.aprīļa naktī. Zosēnos šajā naktī termometra stabiņš noslīdēja līdz mīnus 13,6 grādiem, kas bija viszemākā līdz šim reģistrētā gaisa temperatūra 7.aprīlī visā Latvijā.

Aukstā laika martā un aprīļa sākumā rezultātā meteoroloģiskais pavasaris Latvijas lielākajā daļā šogad atnāca 10.aprīlī, kas ir divas nedēļas vēlāk par ilggadīgiem vidējiem termiņiem.

Laika apstākļi mainījās aprīļa vidū, un no 16. līdz 19.aprīlim diennakts vidējā gaisa temperatūra pakāpās jau trīs līdz sešus grādus virs normas, 18.aprīlī, kas bija mēneša siltākā diennakts, dienā gaiss visā Latvijā sasila līdz plus 15, plus 22 grādiem, bet naktī uz 19.aprīli temperatūra nenoslīdēja zemāk par plus 4, plus 7 grādiem. Tomēr siltums bija īslaicīgs, jo 20.aprīlī temperatūra atkal pazeminājās un līdz mēneša beigām svārstījās no diviem grādiem virs normas līdz trīs grādiem zem tās.

Arī nokrišņu daudzums aprīļa gaitā bija mainīgs. Ar mēneša vidējo nokrišņu daudzumu Latvijā 46 milimetriem šā gada aprīlis ierindojās mitrāko aprīļa ceturtā desmita sākumā. 21.gadsimtā tas ir ceturtais mitrākais pavasara vidus mēnesis. 21.gadsimta aprīlī visvairāk nokrišņu ir bijis 2001.gadā - 69 milimetri, bet vismazāk - 2009.gada aprīlī, tajā nokrišņu daudzums kopumā Latvijā bija tikai 7 milimetri.

Ar nokrišņiem visbagātākā un reizē arī teritoriāli viskontrastainākā bija mēneša pirmā dekāde. 1.aprīlī un 5.aprīlī Latgalē izkritušais nokrišņu daudzums pārsniedza visas dekādes nokrišņu normu, kopumā dekādes nokrišņu daudzums šai reģionā bija trīs reizes lielāks par normu. Turpretī Kurzemē aprīļa pirmajās desmit dienās izkritušais nokrišņu daudzums bija tikai 25% no normas, Ventspilī - tikai 5% no tās.

Aprīļa pirmajā dekādē lielāko teritorijas daļu vēl klāja šim gadalaikam neierasti bieza sniega sega. Aukstā laika un snigšanas rezultātā jauni konkrēto dienu konkrētajās vietās sniega segas biezuma rekordi sekoja cits citam. Alūksnē 9.aprīlī sniega sega sasniedza šajā ziemā vislielāko biezumu - 70 centimetrus. Tika biezs sniegs Alūksnē aprīlī bija pirmoreiz. Jauni visa aprīļa mēneša sniega segas biezuma rekordi tika uzstādīti arī Siguldā un Lubānā. Kopumā Latvijā aprīļa pirmā dekāde bija ar visbiezāko sniega segu visā ziemas periodā.

Līdz ar gaisa temperatūras paaugstināšanos sniega sega kusa strauji, nokūstot sešās līdz deviņās dienās. Kā pēdējā tā 18.aprīlī pazuda no Alūksnes augstienes.