Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EK: Recesija eirozonā šogad turpināsies

Recesija krīzes skartajā eirozonā turpināsies visu šo gadu, bezdarbam saglabājoties rekordaugstos līmeņos, piektdien prognozēja Eiropas Komisija (EK), vienlaikus norādot uz pazīmēm par atveseļošanos 2014.gadā.

Eirozonas ekonomika šogad samazināsies par 0,4%, tādējādi piedzīvojot straujāku kritumu par februārī prognozēto lejupslīdi 0,3% apmērā.

Pērn eirozonas ekonomika saruka par 0,6%.

Tikmēr bezdarbs saglabāsies rekordaugstos līmeņos, lai arī atšķirības būs novērojamas starp bagātākām eirozonas valstīm ziemeļos un dalībvalstīm dienvidos, kas ieslīgušas recesijā, norāda EK.

Komisija prognozē, ka bezdarbs eirozonā šogad sasniegs rekordaugstu līmeni 12% apmērā, bet Eiropas Savienībā (ES) tas veidos 11%. Taču nodarbinātības situācija būtiski atšķiras, Spānijā bezdarbam veidojot 27%, bet Austrijā vien 4,7%.

«Ņemot vērā ieilgušo recesiju, mums nepieciešams darīt visu iespējamo, lai Eiropā pārvarētu bezdarba krīzi,» uzsvēra ES ekonomikas un monetāro lietu komisārs Oli Rēns. «Spānijā un Grieķijā bezdarbs sasniedzis nepanesami augstus līmeņus.»

Tajā pat laikā Francija, kas tikko spējusi izvairīties no recesijas, šogad piedzīvos ekonomikas kritumu par 0,1%, ņemot vērā vājo mājsaimniecību pieprasījumu. Taču valsts ekonomika atgūsies nākamgad, kad iekšzemes kopprodukts (IKP) pieaugs par 1,1%, prognozē EK.

Tomēr Francija šogad nespēs sasniegt iepriekš pausto apņemšanos samazināt budžeta deficītu līdz ES noteiktajam 3% līmenim un reģistrēs 3,9% no IKP deficītu. Nākamgad tas pieaugs līdz 4,2% no IKP.

Spāniju turpinās negatīvi ietekmēt krīze, ko 2008.gadā izraisīja mājokļu tirgus tā dēvētā burbuļa pārsprāgšana, valsts ekonomikai šogad samazinoties par 1,5%, taču nākamgad tā pieaugs par 1,4%.

Tikmēr Spānijas budžeta deficīts šogad veidos 6,5% no IKP un pieaugs līdz 7% nākamgad.

Tāpat krīze tiks smagi izjusta nesen glābtajā Kiprā, kur IKP šogad samazināsies par 8,7%, ņemot vērā vērienīgu valsts banku sektora restrukturizāciju.

EK prognozē, ka Kipras recesija turpināsies arī nākamgad un turpmākajos gados, valsts IKP laika periodā no 2012.gada līdz 2015.gadam kopumā sarūkot par 15%.

Taču komisija saskatījusi pazīmes par Grieķijas ekonomikas atveseļošanos līdz šā gada beigām pēc sešu gadu piedzīvotās recesijas. Prognozes liecina, ka valsts IKP nākamgad pieaugs par 0,6%, salīdzinot ar 4,2% kritumu šogad.

EK arī prognozē, ka ES ekonomika kopumā šogad samazināsies par 0,1% un pieaugs par 1,4% nākamgad.