Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Premjers aicina neuztvert Latvijas neatkarību pašsaprotamu

Lai gan ir daudz darīts, lai Latvijas neatkarība būtu neatgriezeniska, jaunajai paaudzei to nevajadzētu uztvert kā pašsaprotamu un garantētu lietu, šodien, atklājot izstādi «Mēs, tauta», sacīja premjerministrs Valdis Dombrovskis (V).

Viņš uzsvēra, ka ikvienam ir jāstrādā, lai turpinātu stiprināt mūsu valsti un tās neatkarību. «Mūsu valsts būs tik stipra, cik stipri būsim paši mēs,» teica valdības vadītājs, aicinot stiprināt gan kultūru, gan valodu, gan arī ekonomiku.

Atskatoties uz neatkarības gadiem kopš 1990.gada, Dombrovskis uzsvēra, ka šajā laikā ir daudz sasniegts - Latvija ir Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts, ir strādāts pie tā, lai neatkarība būtu neatgriezeniska, ir nostiprināta ekonomika.

ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala, kurš uzrunu teica latviešu valodā, norādīja, ka vēsturi var mācīties no grāmatām, bet to var darīt, arī ieklausoties citu stāstos. Viņš pauda prieku, ka latvieši var doties uz ASV, un amerikāņu ierasties Latvijā, lai iepazītu viens otru, jo šādas noturīgas saites vieno abas tautas.

Savukārt tā laika Augstākās padomes deputāts Tālavs Jundzis pavasara saulainās, lietainās un drūmās dienas salīdzināja ar neatkarības atjaunošanas gadiem, kad arī ir bijušas gan saulainas, gan bezcerīgas dienas. Tomēr viņš aicināja šādās svētku dienās tomēr īpaši lepoties ar visu labo, kas šajos gados ir sasniegts. «Paslavēsim paši sevi, jo mums ir pamats visai valstij lepoties ar neatkarības atjaunošanu unikālā ceļā,» teica Jundzis.

Lai gan liela daļa no jaunās paaudzes nebija klāt notikumos, kas risinājās pirms 23 gadiem, šiem jauniešiem ir iespēja runāt ar tiem cilvēkiem, kas piedzīvoja vēsturiskos mirkļus un neatkarības atgūšanu, pauda Jundzis. Viņš pieļāva, ka daudziem no jaunās paaudzes vārdi brīvība un neatkarība ir vairāk kā klišeju vārdi. «Tie, kas ir pārdzīvojuši laiku pirms 23 gadiem, to var labāk novērtēt,» viņš atzina, tomēr aicinot jauniešus pētīt dokumentus, runāt ar cilvēkiem, rakstīt esejas, lai pēc dažiem gadiem varētu stāstīt citiem par neatkarības atgūšanu demokrātiskā un nevardarbīgā ceļā.

Izstādē īpaši uzsvērta sabiedrības līdzdalības nozīme un būtiskākās pārmaiņas pirms valsts neatkarības atjaunošanas un pēc tās. Daudz uzmanības izstādē būs veltīts Trešās atmodas notikumiem, to sekām, dažādajiem vērtējumiem un cilvēku emocijām.

Izstādes veidošanā izmantoti Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumi - fotogrāfijas, dokumenti, preses izdevumi -, un to veidojuši muzeja darbinieki, skolēni un skolotāji no Rīgas Kultūru vidusskolas, Rīgas 10.vidusskolas un Lizuma vidusskolas sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā.