Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vācijā sākas Nacionālsociālistu pagrīdes slepkavību lietas prāva

Pirmdien Minhenes tiesā, Vācijā, sākusies prāva lietā par neonacistu teroristu šūniņas - Nacionālsociālistu pagrīdes (NSU) - pastrādātajām slepkavībām.

NSU slepkavību lieta izraisījusi plašu rezonansi Vācijas sabiedrībā, kā arī lielu vietējo un ārvalstu mediju interesi.

Galvenā apsūdzētā šajā lietā ir 38 gadus vecā NSU biedre Beāte Čēpe. Prokuratūra apsūdz viņu par līdzdalību astoņu turku, viena grieķa un kādas policistes slepkavībās, kas pastrādātas laika posmā no 2000. līdz 2007.gadam. Viņas advokāti šīs apsūdzības apstrīd, norādot, ka viņa tieši slepkavībās nav bijusi iesaistīta.

Noziegumus Čēpe pastrādājusi kopā ar diviem citiem NSU biedriem - Uvi Mundlosu un Uvi Bēnhartu -, kas 2011.gada novembrī izdarīja pašnāvību, uzskata apsūdzības puse.

Čēpei pirmdien ierodoties tiesas namā, vairāki desmiti rasisma pretinieku, kas bija sapulcējušies pie ēkas, izsauca nosodījuma saukļus.

Lai iekļūtu tiesas zālē, kur publikai ir rezervētas tikai 50 vietas, pie tiesas namā jau kopš nakts stundām drūzmējās daudzi cilvēki, arī vairāki žurnālisti.

Čēpe tiek arī apsūdzēta par līdzdalību 15 bruņotās laupīšanās, ļaunprātīgā dedzināšanā un slepkavību mēģinājumos, kas notikuši, sarīkojot bumbu sprādzienus.

Tiesas zālē Čēpe izskatījās mierīga. Viņa bija tērpusies melnās biksēs un žaketē, baltā kreklā.

Apsūdzētā, 18 mēnešus atrodoties apcietinājumā, nav runājusi un neplāno pārtraukt klusēšanu arī prāvā, kas varētu ilgt vairāk nekā divus gadus. Ja tiesa Čēpi atzīs par vainīgu, viņai draud mūža ieslodzījums.

Vēl četriem vīriešiem šajā lietā izvirzītas mazāk smagas apsūdzības. Viņi NSU snieguši dažāda veida atbalstu.

Vācijas sabiedrība 2011.gada novembrī bija satriekta, uzzinot, ka imigrantu slepkavību virknē, par kuru pastrādāšanu policisti un mediji ilgstoši aizdomās turēja ārzemnieku bandas, pastrādājuši pašmāju rasisti.

Kanclere Angela Merkele NSU slepkavību lietu nodēvējusi par «apkaunojumu» valstij.

Tas, ka slepkavību virknē ir vainojami NSU biedri, gaismā nāca tikai pēc Mundlosa un Bēnharta pašnāvības. Atbilstoši apsūdzībām Čēpe tad esot uzspridzinājusi viņu kopīgo mājokli.

Tad izmeklētāji ieguva DVD disku ar multfilmas «Rozā pantera» stilā iepriekš uzņemtu filmu, kurā NSU uzņēmās atbildību par noziegumiem.

Četras dienas pēc biedru nāves Čēpe padevās policijai.

Vācijā tik nozīmīga terorisma noziegumu lieta nav pieredzēta kopš Sarkanās armijas frakcijas (RAF) - kreiso kaujinieku grupējuma - teroristu notiesāšanas pirms 36 gadiem.