Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Problēmas metālu ražošanas nozarē negatīvi ietekmē rūpniecības izaugsmi

Problēmas Latvijas metālu ražošanas nozares lielākajā uzņēmumā sāk aizvien nopietnāk ietekmēt kopējos Latvijas rūpniecības izlaides datus, uzskata Finanšu ministrijas (FM) speciālisti.

Jaunākie ražošanas dati nav iepriecinoši, jo martā rūpniecības produkcijas apjomi auguši par 0,7% mēneša laikā, bet gada griezumā tie ir bijuši par 2,9% mazāki.

Atšķirībā no iepriekšējā mēneša, kad rūpniecības samazinājumu noteica kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē, martā pirmo reizi pēckrīzes periodā produkcijas izlaides gada pieauguma tempi apstrādes rūpniecībā ir bijuši negatīvi. Pieaugums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 5,6%, salīdzinot ar 2012. gada martu, nav bijis pietiekams, lai kompensētu izlaides apjomu samazinājumu apstrādes rūpniecībā par 5,7%.

Izlaides kritums apstrādes rūpniecībā vērtējams kā ļoti straujš, jo vēl februārī apstrādes rūpniecībā tik reģistrēta izaugsme par 1,9%. Tas skaidrojams ar būtisku ražošanas apjomu samazināšanos gada pirmajā ceturksnī Latvijas lielākajā metālu ražošanas uzņēmumā «Liepājas metalurgs». Gadu iepriekš - 2012. gada martā - pēc minētā uzņēmuma ražotnes rekonstrukcijas tika uzsākta ražošana ievērojami lielākā apjomā, līdz ar to šā gada pirmajos divos mēnešos gada griezumā kritums metālu ražošanas apjomos bija relatīvi mazāks (-10,8%), kas arī kopējo apstrādes rūpniecības izaugsmi gada griezumā vēl saglabāja pozitīvu. Diemžēl sākot ar martu rūpniecības datos aizvien spilgtāk iezīmējas metālu ražošanas apjomu kritums, un martā, salīdzinot ar 2012. gada martu, izlaide samazinājās par 36,1%.

Mazāka nekā pirms gada izlaide martā ir bijusi arī kokapstrādē (-3,4%), ķīmijas un farmācijas nozarēs (attiecīgi -22,5% un -28,7%), gada pieauguma tempi būtiski samazinājušies un kļuvuši negatīvi arī pārējās metālapstrādes un mašīnbūves nozarēs. Kritumu citu nozaru ražošanas apjomos daļēji kompensē spēcīgākas izaugsmes turpināšanās pārtikas produktu ražošanā, kas martā, salīdzinot ar 2012.gada martu, augusi par 4,5%. Izlaides apjomi gada griezumā auguši arī vieglās rūpniecības un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanas nozarēs.

Ražošanas apjomu kritums martā negatīvi ietekmējis arī kopējos pirmā ceturkšņa datus. Lai gan šā gada pirmajos divos mēnešos rūpniecības produkcijas apjoms bija iepriekšējā gada līmenī, kopumā pirmajā ceturksnī rūpniecības produkcijas apjoms bijis par 1,0% mazāks kā gadu iepriekš, tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 1,7%, elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 0,8%.