Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Fitch»: Latvijas un Kipras banku riski ir pilnīgi atšķirīgi

Latvijas un Kipras banku sektora riski ir pilnīgi atšķirīgi, norāda starptautiskā reitingu aģentūra «Fitch Ratings».

Nesenie notikumi Kiprā, kas izlēma piemērot nodevu banku noguldījumiem, ir pievērsuši uzmanību Latvijai. Abu valstu banku sektori ir ļoti atkarīgi no nerezidentu depozītiem, taču Latvija ir mazāk atkarīga no finanšu pakalpojumu sektora, teikts ziņojumā, kurā salīdzināts Kipras un Latvijas banku sektors.

«Kad mēs 2012.gada novembrī palielinājām Latvijas kredītreitingu uz «BBB/Pozitīvu», mēs norādījām uz nerezidentu depozīta pieauguma iespējumu ietekmi uz Latvijas reitingiem, jo pēkšņas depozītu aizplūšanas gadījumā tie radītu likviditātes riskus bankām,» teikts ziņojumā.

«[Latvijā] nerezidentu depozīti, galvenokārt Krievijas pilsoņu, veido 49% no kopējā depozītu apjoma, kas ir augstāks rādītājs nekā Kipras 37%. (..) Tomēr, skatoties kontekstā, Latvijā nerezidentu depozīti veido tikai 40% no IKP, salīdzinot ar aptuveni 140% no IKP Kiprā,» teikts «Fitch» ziņojumā.

2012.gadā Latvijas kredītu un depozītu attiecība bija 196%, kas ir viens no augstākajiem Eiropas izaugsmes valstīs, salīdzinot ar Kipras 123%. Tomēr Latvijas ekonomika nav tik atkarīga no finanšu pakalpojumu sektora, kas veido 3,5% no IKP, salīdzinājumā ar 9% no IKP Kiprā, teikts ziņojumā.

Starptautiskā reitingu aģentūra pauž pārliecību, ka nepieciešamības gadījumā Latvijas valdība atbalstītu vietējās bankas, kas ir sistēmiski svarīgas. Pēc «Fitch» aplēsēm, šādu banku aktīvi veido 35% no IKP.

Tomēr Kipras problēmas un to izraisītā politiskā vide Eiropā palielinājušas riskus eiro ieviešanai Latvijā 2014.gada janvārī, taču «Fitch» uzskata, ka Latvija tiks uzaicināta nākamā gada sākumā pievienoties eirozonai.

«Mēs uzskatām, ka eiro ieviešana vēl joprojām ir Latvijas galvenais mērķis un valsts tādēļ ir gatava veikt nepieciešamās strukturālās reformas, lai ierobežotu pārmērīgās ārzemju kapitāla plūsmas tās banku sistēmā. Šādu reformu vidū varētu būt banku apetītes pēc nerezidentu biznesa mazināšana, kā arī citi pasākumi, lai mazinātu Latvijas kā banku centra pievilcību,» teikts ziņojumā.

Kā jau LETA ziņoja, starptautiskā reitingu aģentūra «Moody's Investors Service» pagājušajā nedēļā brīdināja par pieaugošo nerezidentu noguldījumu apjomu Latvijas bankās.

Aģentūra norāda, ka pieaugošais nerezidentu noguldījumu apjoms rada spiedienu uz Latvijas bankām.

Galvenos riskus izraisa fakts, ka noguldījumi ir galvenais finansējuma avots Latvijas bankām, īpaši tām, kurām nav mātesuzņēmumu finansējuma.

Nerezidentu depozīti, kas uz 2012.gada beigām veidoja 49% no visiem noguldījumiem, ir nestabilāki nekā rezidentu noguldījumi, norāda «Moody's».

Pēdējos gados nerezidentu depozīti Latvijas bankās ir pieauguši, kaut arī tie nav vienlīdzīgi sadalīti starp Latvijas bankām.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) apkopotie dati rāda, ka šā gada pirmajā ceturksnī nerezidentu no dažādām valstīm noguldījumu apjoms Latvijas bankās audzis par apmēram 400 miljoniem eiro (280 miljoniem latu). Nerezidentu noguldījumu pieauguma tendence palikusi nemainīga kopš 2009.gada otrās puses, kad atsākās pakāpenisks nerezidentu noguldījumu pieaugums, norāda FKTK.

Saskaņā ar Kipras Centrālās bankas datiem no 2012.gada beigām no Kipras aizplūduši 6,4 miljardi eiro (4,5 miljardi latu).