Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mediķi aicina palielināt alkohola cenu

Lai mazinātu nodarīto kaitējumu iedzīvotāju veselībai, mediķi un sabiedrības veselības speciālisti aicina palielināt alkohola cenu un turpināt ierobežot tā reklāmu.

Kā aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), ar minētajiem priekšlikumiem SPKC sadarbības partneri no ministrijām, valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī nevalstiskā sektora nākuši klajā centra rīkotajā seminārā par alkohola ierobežošanas politiku Latvijā.

Dalībnieki secinājuši, ka lielā daļā Eiropas Savienības valstu, tai skaitā Latvijā, alkohols ir kļuvis finansiāli pieejamāks, nekā tas bija pirms desmit gadiem, tādējādi efektīvākais līdzeklis alkohola kaitējuma mazināšanai ir alkohola finansiālās pieejamības ierobežošana. Salīdzinot degvīna, alus un piena pieejamību Latvijā jeb aprēķinot, cik litrus katra produkta var nopirkt par vidējo darba algu, secināts, ka alkoholiskajiem dzērieniem šis rādītājs ir ievērojami augstāks nekā pienam. Respektīvi, 2011.gadā Latvijā par vienu darba algu varēja iegādāties aptuveni 1,5 reizes vairāk degvīna vai alus, nekā to bija iespējams izdarīt 2003.gadā, savukārt pienu par aptuveni 2% mazāk nekā 2003.gadā.

Viens no pasākumiem, kas ļautu mazināt alkohola radīto kaitējumu, kā arī palielināt valsts budžeta ieņēmumus, veselības speciālistu ieskatā, ir alkohola akcīzes nodokļa palielināšana. Starptautiskā pieredze rāda, ka, palielinot alkohola cenu par vidēji 10%, tā patēriņš samazinās par 26%. Semināra dalībnieki piedāvā palielināt akcīzes nodokli reizi 12 mēnešos tā, lai tas nebūtu zemāks par inflācijas kāpumu. Šāds risinājums jau ieviests vairākās valstīs, tai skaitā Igaunijā.

Semināra laikā notikušas arī diskusijas par iespēju noteikt zemāko iespējamo cenu alkohola vienībai, tostarp ar atlaidēm, kā arī runāts par nepieciešamību turpināt ieviest alkohola reklamēšanas ierobežojumus, īpaši televīzijā un internetā.

SPKC dati liecina, ka 2012.gadā reģistrētais alkohola patēriņš Latvijā bija 10,2 litri absolūtā alkohola uz vienu iedzīvotāju vecāku par 15 gadiem. Kopš 2009.gada visvairāk patērētais reģistrētā alkohola dzēriena veids ir alus, 2012.gadā uz vienu iedzīvotāju patērēti 4,7 litri alus salīdzinājumā ar 3,8 litriem stipro alkoholisko dzērienu, 1,2 litriem vīna un 0,6 litriem cita veida alkohola.

Tikmēr mirstības aprēķini rāda, ka 2011.gadā alkohola lietošanas dēļ miruši 1173 iedzīvotāji 15 līdz 64 gadu vecumā - 972 vīrieši un 201 sieviete. Balstoties uz šiem aprēķiniem, 2011.gadā Latvija alkohola lietošanas dēļ ir zaudējusi 18 977 potenciālos mūža gadus, kas ir 20,8% no visiem zaudētajiem gadiem šajā vecumā.

Mediķi un sabiedrības veselības speciālisti uzsver - lai risinātu alkoholisma problēmu, ir nepieciešams mainīt sabiedrības attieksmi pret alkohola lietošanu. «Tāpat, kā esam pieņēmuši, ka dzert un braukt ir slikti, mums kā sabiedrībai ir jāsaprot, ka pieaugušie nedrīkst pirkt alkoholu nepilngadīgajiem, ka alkohola pārdošana un lietošana sporta un kultūras pasākumos ir nesavienojama un ka piedzēries cilvēks ir drauds savai un apkārtējo drošībai un veselībai,» norāda SPKC semināra dalībnieki.