Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pāris dienas pirms vēlēšanām paziņos spriedumu Lemberga prasībā pret VARAM

Administratīvā rajona tiesa 29.maijā paziņos spriedumu lietā, kur Aivars Lembergs («Latvijai un Ventspilij») prasa atcelt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža (RP) rīkojumu par viņa atstādināšanu no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas, aģentūru LETA informēja tiesneša palīdze Inga Serafimova.

Spriedums tiks paziņots tikai pāris dienas pirms 1.jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, kurās Lembergs ar pirmo kārtas numuru kandidē uz Ventspils domi no paša vadītās partijas «Latvijai un Ventspilij».

Administratīvā rajona tiesa Liepājā šo lietu sāka skatīt vakar, un tā ir izskatīta pēc būtības.

Lemberga pārstāvis, zvērināts advokāts Māris Grudulis aģentūrai LETA norādīja - lietas izskatīšanas gaitā tika konstatēts, ka rīkojuma izdevēju rīcībā nekad nav bijuši attiecīgi pierādījumi, kas apliecinātu Lemberga iespējamā interešu konflikta esamību, un šādus pierādījumus ministrijas pārstāvji nespēja iesniegt arī tiesas sēdē.

Grudulis arī sacīja, ka tiesas sēdē apstiprinājās jau iepriekš tiesībsarga atzinumā konstatētais, ka, pieprasot Lembergam paskaidrojumus un nosakot to sniegšanai nesamērīgi īsu termiņu, ir ticis pārkāpts labas pārvaldības princips. Kā arī tiesas sēdē tika skatīti jautājumi par Ventspils iedzīvotāju tiesību nesamērīgu ierobežošanu, jo saskaņā ar Eiropas pašvaldību hartas nosacījumiem rīkojums ierobežo iedzīvotāju tiesības demokrātisku vēlēšanu ceļā lemt par konkrētas pašvaldības domes vadītāja ievēlēšanu vai uzticības izteikšanu tai.

Tāpat tika akcentēts jautājums par nepieļaujamību turpmāk attīstīt šādu prettiesisku praksi, kas draud ar centrālās varas patvaļīgu un politiski motivētu rīcību iejaukties vietējo pašvaldību darbībā, minēja advokāts.

Lembergs tiesas sēdē nepiedalījās, bet vakar preses konferencē Ventspilī Lembergs atzina: «Es domāju, ka [vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Edmundam] Sprūdžam tur nav nekādu izredžu. Man tā liekas, bet es nezinu, kā tur iet. Man nav ne labu ziņu, ne sliktu ziņu.»

Lembergs uzsvēra, ka ir pietiekams pamats, lai tiesa atceltu Sprūdža rīkojumu par viņa atstādināšanu, jo tiesībsargs konstatējis labas pārvaldības principa pārkāpumu Sprūdža rīcībā, pirms atstādināšanas nedodot pietiekamu laiku paskaidrojumu sniegšanai. Vienlaikus Lembergs diezgan rezervēti un skeptiski raugās un Administratīvo tiesu, jo Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrība pirms vairākiem gadiem pret viņu paudusi negatīvu nostāju.

«Tāpēc es izturos ar zināmu skepsi, bet ombuda slēdziens ir, ka ir pārkāpts labas pārvaldības princips attiecībā pret mani. Tas jau ir pietiekams pamats, lai atceltu to rīkojumu,» norādīja Lembergs.

Kā ziņots, Lembergs Administratīvajā rajona tiesā pērn 16.novembrī pārsūdzēja Sprūdža rīkojumu par viņa atstādināšanu no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Šis Lemberga pieteikums ir pieņemts tiesā, un tika ierosināta administratīvā lieta.

2012.gada 23.oktobrī oficiālajā laikrakstā «Latvijas Vēstnesis» ir publicēts Sprūdža rīkojums par Lemberga atstādināšanu. Vairāku lappušu garumā arī ir aprakstīti juridiskie argumenti šādam lēmumam.

Publicētajā rīkojumā minēts, ka atbilstoši likuma «Par pašvaldībām» 93.panta pirmajai daļai ministrs atstādina Lembergu no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas par vairākiem pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem.

Ventspils pilsētas dome pērn 13.decembrī ārkārtas sēdē atkārtoti konstatēja, ka «Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs («Latvijai un Ventspilij») savu amatu nav zaudējis un joprojām atrodas šajā amatā, kā arī pilnā apjomā realizē savas kā Ventspils pilsētas pašvaldības valdošās koalīcijas politiskā vadītāja politiskās tiesības», piemēram, tikties ar vēlētājiem, paust tiem savu politiķa viedokli, gatavoties pašvaldību vēlēšanām. Reaģējot uz vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra rīkojumu par Lemberga atstādināšanu no domes priekšsēdētāja amata pienākumu izpildes, Ventspils domes deputāti arī iepriekš, pērn 26.oktobrī, ārkārtas sēdē konstatēja, ka «Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs savu amatu nav zaudējis un joprojām atrodas šajā amatā».