Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Voika: Sprūdža paziņojums ir riskanta spēle

Pašvaldību lietu ministra Edmunda Sprūdža (Reformu partija) paziņojums par atkāpšanos, ja Saeima neatbalstīs krimināli vajātu pašvaldību deputātu pilnvaru ierobežošanu, ir riskanta spēle un koķetērija, uzskata «Sabiedrības par atklātību – Delna» padomes priekšsēdētāja Inese Voika.

Viņa paskaidroja, ka Sprūdža paziņojums par demisiju nepārprotami saasina situāciju, lai parādītu, ka šis jautājums ir ļoti nozīmīgs ministra darba kārtībā.

Voika uzsvēra, ka ministra portfelis tomēr nozīmē plašu atbildības jomu, tāpēc ir jābūt citiem instrumentiem, kā panākt savu mērķi.

«Ir daudzas lietas, kas ir svarīgas, lai turpinātu attīrīt Latviju no oligarhiskas politikas, tostarp deputātu atbildība un reputācija. Tomēr ir daudzas citas lietas, kas arī gaida risinājumu un ir tikpat būtiskas sistēmas sakārtošanā. (..) Vai solis likt visu uz vienas kārts ir pareizs, Sprūdžam ir labāk redzams, bet es redzu to kā bīstamu koķetēriju un spēli ar šo jautājumu,» pastāstīja Voika.

«Delna» atbalsta attiecīgus likuma grozījumus, jo acīmredzami Latvijas sabiedrībai ir svarīgi novilkt robežas likumā. Citās sabiedrībās ar atšķirīgām ētikas normām deputāti no amata atkāptos paši, tiklīdz rastos kādas aizdomas par viņu veiktiem pārkāpumiem, taču Latvijā tā nenotiek.

«Tas ir valsts varu graujoši,» atzina Voika.

Viņa arī norādīja, ka triviāli kļūst argumenti par šo normu iespējamo izmantošanu konkurentu politiskās izrēķināšanās mērķiem. Norma, kas paredzētu ierobežot pilnvaras deputātam, pret kuru sākta kriminālvajāšana tieši par smagiem vai ļoti smagiem pārkāpumiem, lielā mērā novērstu šādu politisko izrēķināšanos.

Viņa sacīja, ka, deputātiem strādājot komisijās, bija iespējams novērst nianses, kas likumprojektā vēl ir neprecīzas, taču tas netika darīts.

«Tā ir izvairīšanās no atbildības un principā negodīgas politikas atbalstīšana,» teica Voika.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka ceturtdien Saeima pēc ilgām debatēm noraidīja priekšlikumu par izmaiņām Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā, kas paredzēja domes deputātu pilnvaru ierobežošanu kriminālvajāšanas dēļ.

Daļa Nacionālās apvienības deputātu balsoja pret to. Savukārt Sprūdžs paziņoja, ka šādu koalīcijas partneru balsojumu uzskata par neuzticības izteikšanu un neredz iespēju turpināt darbu ministrijas vadībā.

Noraidītais priekšlikums paredzēja – ja pret deputātu ir sākta kriminālvajāšana par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, attiecīgais deputāts ar dienu, kad pašvaldībā saņemta procesa virzītāja informācija attiecīgās pašvaldības domei par kriminālvajāšanas sākšanu, zaudē tiesības piedalīties pašvaldības un tās komisiju un komiteju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās pašvaldība viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi.

Šāda pilnvaru ierobežošana būtu spēkā līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums.