Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Skaudra pieredze darbiniekiem, strādājot norvēģiem piederošā uzņēmumā

Izskatās pēc kārtējās shēmas, bet neviens to negrib pētīt - tā savu nu jau bijušo darba devēju rīcību vērtē vairāki namdari no Latvijas. Pirms dažiem gadiem viņi, noslēdzot oficiālus darba līgumus ar norvēģiem piederošu uzņēmumu Latvijā, devās strādāt uz Norvēģiju. Ar laiku gan izrādījās, ka darba devējs vēlas ietaupīt uz darbinieku rēķina. Un nu jau gandrīz gadu namdari mēģina panākt taisnību, vēršoties pie atbildīgajām iestādēm gan Latvijā, gan Norvēģijā.

Kā vēstī Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma», sākumā viss bijis labi, pirms dažiem gadiem namdari noslēdza līgumu Latvijā, savukārt darbs bija Norvēģijā. Viss sarežģījies, kad aptuveni pirms gada uzņēmums aicinājis pārslēgt līgumus.

Bijušais SIA «Riko Byggservice» darbinieks Andrejs Kņazs stāsta: «Februārī viņi izveidoja citu firmu un gribēja, lai visi strādnieki pāriet no vienas firmas uz otru firmu. Tai pašā laikā visiem atnāca papīri no norvēģu nodokļu pārvaldes, ka nodokļi Norvēģijai nav maksāti pa visu gadu.»

Un tad atklājušās vēl vairākas dīvainības - Latvijā interesējoties Valsts ieņēmumu dienestā (VID), izrādījies, ka uzņēmums datus par namdaru algām un nodokļiem ar atpakaļejošu datumu izlabojis uz nullēm.

Cits uzņēmuma darbinieks Aivars Salmanis sacījis: «Kas attiecas uz to algas izmaksu, mums eksistē viens cipars Latvijā, ka mēs esam saņēmuši, otrs cipars ir tas, kas skaitās Norvēģijā esam saņēmuši, un reālais cipars ir trešais, kas mums ir izmaksāts.

Līdzīga prakse piekopta arī, atlaižot nepaklausīgos darbiniekus, kas nav bijuši ar mieru pārslēgt līgumus. Proti, tas izdarīts ar atpakaļejošu datumu, pašiem darbiniekiem par to nepaziņojot, turklāt brīdi pēc tam, kad darba attiecības faktiski jau pārtrauktas, līdz ar to vairākus mēnešus namdariem nav bijis iespējams saņemt bezdarbnieku pabalstu un citas sociālās garantijas, jo oficiāli vēl viņi bija nodarbināti.

Šajā laikā namdari mēģinājuši sazināties ar savu darba devēju, taču reģistrētajā adresē viņus sastapt nav izdevies.

Pēc oficiālajiem datiem uzņēmums pieder diviem Norvēģijas pilsoņiem un Valsts darba inspekcijā uzsver, ka šādi gadījumi vērojami arvien biežāk, kad ārvalstu pilsoņi šeit reģistrē uzņēmumu, taču pēc tam nav ne sastopami, ne atrodami juridiskajā adresē.

Plašāk skaties «Panorāmas» sižetā!