Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prognozē, ka eiro ieviešanas atbalstītāju skaits varētu sasniegt 50%

Finanšu ministrs Andris Vilks (V) prognozē, ka sabiedrības atbalsta pieaugumu eiro ieviešanai veicinās pozitīvas ziņas no eirozonas - par situācijas uzlabošanos tajā.

Vilks šodien žurnālistiem atzina, ka iedzīvotāju negatīvā nostāja ir saistīta ar pašreizējo situāciju eirozonā, par tās valstu finansiālajām grūtībām. Taču tiklīdz arvien vairāk sāks pienākt pozitīvas ziņas no eirozonas, eiro ieviešanas atbalstītāju skaits arī lēnām sāks pieaugt. «Mēs ciešam, jo ziņas bija nepatīkamas, un tas ietekmē cilvēkus,» teica ministrs. Viņš uzsvēra, ka eirozonā patlaban arī notiek lūzums - mazāk tiek runāts par konsolidāciju, bet vairāk par attīstību, un šādas pozitīvas ziņas varētu ietekmēt atbalstītāju skaita palielināšanos.

Vienlaicīgi ministrs atzina, ka patlaban nav nepieciešams intensificēt eiro ieviešanas informatīvo kampaņu, jo cilvēkiem nav iespējams uzspiest savu viedokli. Turklāt daļa, kura neatbalsta eiro ieviešanu, nav kategoriski pret, bet uzskata, ka ir kādi gadi jāpagaida. Taču, kolīdz no eirozonas sāks pienākt pozitīvas ziņas, šī nostāja var mainīties uz pozitīvo pusi.

Pagaidām arī nekādas aktīvākas informatīvās kampaņas nav plānotas, jo ir jāsagaida oficiāls uzaicinājums par iestāšanos eirozonā, un nostāja varētu būt zināma vēl pirms noteiktā datuma - 9.jūlija, īsi pirms Jāņiem, prognozēja Vilks. Viņš pauda pārliecību, ka konverģences ziņojums Latvijai būs pozitīvs, jo Latvija izpilda visas nepieciešamās prasības.

Viņš arī prognozēja, ka eiro ieviešanas atbalstītāju skaits varētu sasniegt 50%. Tas gan nenotiktu pavasarī, bet, iespējams, vasarā vai rudenī. Taču tas, pēc ministra domām, lēnām, bet noteikti notiks. Tomēr, ja atbalstītāju skaits būs mazāks par pusi, tas neapturēs valsts virzību uz eiro ieviešanu. «Ja būs mazāks atbalsts, mēs neapturēsim procesu, jo tas tomēr ir valstiski svarīgs process,» viņš uzsvēra. Turklāt gadījumā, ja Latvija, piemēram, izvēlētos neturpināt ceļu uz eiro ieviešanu, uz Latviju vairs neskatītos nopietni, piebilda politiķis.

Jau ziņots, ka Latvijā pēdējā pusgada laikā, no pagājušā gada oktobra līdz šā gada aprīlim, par desmit procentpunktiem audzis to iedzīvotāju īpatsvars, kam ir pozitīva attieksme pret pāreju no lata uz eiro, atklāj pētījumu aģentūras TNS šā gada aprīlī veiktā Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem aptauja.

Šā gada aprīlī pret pāreju uz eiro Latvijā pozitīvi noskaņoti kopumā bija 36% iedzīvotāju, to skaitā 29% iedzīvotāju bija «drīzāk pozitīva» un 7% «ļoti pozitīva» attieksme. Negatīva attieksme pret eiro ieviešanu aprīlī bija 62% iedzīvotāju, kas ir par deviņiem procentpunktiem mazāk nekā pagājušā gada oktobrī.

Pozitīvā attieksme pret pāreju uz eiro biežāk raksturīga latviešiem, vīriešiem, iedzīvotājiem ar augstāko izglītību, ar augstiem ienākumiem (vairāk nekā 300 latiem uz cilvēku ģimenē), uzņēmumu vadītājiem, vadošajiem darbiniekiem un vadošajiem speciālistiem. Negatīvi noskaņoti pret pāreju uz eiro biežāk ir cittautieši, cilvēki 65-74 gadu vecumā, iedzīvotāji ar pamata izglītību, ar zemiem ienākumiem (līdz 120 latiem uz cilvēku ģimenē), mājsaimnieces un mājsaimnieki, kā arī pensionāri.