Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts prezidents oficiālā vizītē apmeklē Turkmenistānu

Šodien Valsts prezidents Andris Bērziņš sāk divu dienu oficiālo vizīti Turkmenistānā, lai ar valsts augstākajām amatpersonām pārrunātu sadarbības paplašināšanas iespējas, aģentūru LETA informēja Prezidenta preses dienestā.

Vizītes sākumā Bērziņš tiksies ar Turkmenistānas prezidentu Gurbanguli Berdimuhamedovu, lai apspriestu sadarbību transporta un loģistikas jomā, kur Latvija ir ieinteresēta turpināt un izvērst pieredzes apmaiņu ostu attīstības jomā. Latvija ir ieinteresēta veicināt transporta koridoru un kravu pārvadājumu attīstību starp Turkmenistānu un Latviju, kā arī attīstīt abu valstu tranzīta potenciālu.

Latvijas puse sarunā aicinās izmantot Austrumu-Rietumu un Ziemeļu-Dienvidu tranzīta koridorus (konteinervilcieni «Baltika Tranzit» un «Zubr») un loģistikas iespējas Latvijā gan Turkmenistānas preču eksportam uz Eiropas valstīm, gan importam no Eiropas. Tāpat Latvijai ir būtiski paplašināt regulāru politisko dialogu ar Turkmenistānu, veicinot sadarbību gan dialoga veicināšanā ar ES, gan izglītības un kultūras jomā.

Vēlāk Valsts prezidents Ašhabadā piedalīsies vainaga nolikšanas ceremonijā pie Turkmenistānas Neatkarības pieminekļa un iestādīs koku Turkmenistānas Neatkarības pieminekļa goda viesu alejā, kā arī, noliekot vainagu, godinās 1948.gada zemestrīces upuru piemiņu. Tāpat Bērziņš apmeklēs Turkmenistānas Valsts muzeju, kur iepazīsies ar valsts vēsturi un attīstību.

Pirms dalības oficiālajās vakariņās, ko par godu Valsts prezidenta vizītei rīkos Turkmenistānas prezidents, Bērziņš piedalīsies arī Turkmenistānas un Latvijas biznesa forumā, uzsverot uzņēmēju savstarpējās sadarbības un kontaktu nozīmi, ienākot jaunos tirgos, un veiksmīgu projektu īstenošanā.

Vizītes otrajā dienā prezidents viesosies Turkmenbaši pilsētā, kur apspriedīs sadarbības iespējas starp Latvijas un Turkmenistānas ostām un tajās strādājošajiem uzņēmumiem. Tāpat Bērziņš iepazīsies ar Turkmenbaši naftas pārstrādes rūpnīcas darbību, kā arī apmeklēs atpūtas kūrortu «Avaza», kur pārrunās abu valstu sadarbības iespējas tūrisma jomā, īpaši veicot nozares speciālistu apmācību.

Godinot Latvijas prezidenta Kārļa Ulmaņa un visu Latvijas cilvēku piemiņu, kuri atdusas Turkmenistānas zemē, Bērziņš noliks ziedus pie piemiņas plāksnes Turkmenbaši kapos.

Valsts prezidentu oficiālajā delegācijā pavadīs četri ministri - ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP), satiksmes ministrs Anrijs Matīss, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts un veselības ministre Ingrīda Circene (V). Saeimas priekšsēdētājas biedrs Andrejs Klementjevs (SC) pārstāvēs deputātu grupu sadarbībai ar Turkmenistānas parlamentu un Zemkopības ministriju - valsts sekretāre Dace Lucaua. Delegācijā būs arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols un Jūrmalas domes deputāts Māris Dzenītis («Reģionu alianse»).

Biznesa delegācijā iekļauti 49 Latvijas uzņēmēji, kuri pārstāv visplašāko jomu spektru, visvairāk - transporta un loģistikas nozari.

Diplomātiskās attiecības starp Latviju un Turkmenistānu dibinātas 1993.gada 5.februārī. Savukārt 2012.gada septembrī Latviju oficiālajā vizītē apmeklēja Turkmenistānas prezidents Berdimuhamedovs.

Turkmenistāna ir viena no Latvijas sadarbības partnerēm Centrālāzijas reģionā. Kopējais Latvijas-Turkmenistānas ārējās tirdzniecības apjoms 2012.gadā sasniedza 6,34 miljonus eiro (4,46 miljonus latu). Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū Turkmenistāna šajā laika periodā ieņēma 73.vietu, tomēr vienlaicīgi šajā laika periodā bija vērojama arī pozitīva tirdzniecības bilance ar Turkmenistānu 6,33 miljonu eiro (4,45 miljonu latu) apmērā.