Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Grībauskaite: Mazām valstīm atomenerģētika ir izdevīga, bet jāgādā par drošību

Mazām valstīm atomenerģētika ir izdevīga, bet ir jāgarantē kodolspēkstaciju drošība, uzskata Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite. Šādu viedokli viņa paudusi kopīgā preses konferencē ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisti, kas ieradies Lietuvā divu dienu valsts vizītē.

«Mazām valstīm, kam nav citu energoresursu kā vien alternatīvie enerģijas avoti, līdz šim bijis izdevīgi ietvert savā energosistēmā atomenerģētiku, bet ir jāgarantē drošība un tehnoloģiju kvalitāte. Tādēļ daudzas valstis līdz šim nav atteikušās no šā enerģijas veida, jo gan piesārņojums ir krietni mazāks, gan drošība nosacīti tiek garantēta ne mazāk kā no citiem avotiem,» sacījusi prezidente, atbildot uz jautājumu, vai Lietuvai būtu jāceļ jauna atomelektrostacija.

Tomēr vienlaikus viņa uzvērusi, ka Lietuvas politiķiem vispirms jātiek skaidrībā par enerģētikas stratēģiju valstī.

«Pirmkārt politiķiem jālemj [..] par mūsu valsts enerģētikas perspektīvu ilgākā laikā - kādus energoresursus mēs varam izmantot, kādās proporcijās un cik tas izmaksās mūsu valstij,» uzsvērusi prezidente.

Pēc viņas sacītā, ir svarīgi nepaļauties tikai uz biokurināmo, bet izskaitļot optimālas izmantojamo energoresursu proporcijas, lai nekaitētu dabai, bet vienlaikus nodrošinātu pietiekami lētu elektroenerģiju un siltumenerģiju.

Somijas prezidents savukārt norādījis, ka viņa valsts stingri atbalsta atomenerģētiku, kuras īpatsvars visā saražotās enerģijas daudzumā sasniedz 40%, un šobrīd Somijā tiek celts jau piektais reaktors. Tomēr viņš piebildis, ka nevēlas komentēt Lietuvas nodomus attiecībā uz Visaginas atomelektrostacijas projektu.