Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts prezidents Turkmenbaši godina Kārļa Ulmaņa piemiņu

Trešdien Turkmenbaši kristiešu kapos Valsts prezidents Andris Bērziņš ar klusuma brīdi un ziedu nolikšanu godināja bijušā Latvijas Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa piemiņu.

Bērziņš pie piemiņas plāksnes Turkmenbaši kapos nolika baltu rožu pušķi, kurš bija apsiets ar Latvijas karoga krāsas lenti. Pēc tam viņš ieturēja emocionālu klusuma brīdi, novēroja aģentūra LETA.

Zīmīgi, ka tieši šodien aprit 79 gadi kopš 1934.gada 15.maija Ulmaņa apvērsuma. Prezidenta viesošanās Turkmenbaši kapsētā tieši šajā zīmīgajā datumā ir sakritība, jo uzaicinājumu Turkmenistānu apmeklēt tieši šajos datumos iepriekš bija izteicis Turkmenistānas prezidents Gurbanguli Berdimuhamedovs.

«Labāk darīsim tā, lai tāda vēsture neatkārtotos,» savas emocijas pēc kapa vietas apmeklēšanas žurnālistiem raksturoja Valsts prezidents Bērziņš. Turkmēņu puse ir gatava atbalstīt bijušā Latvijas prezidenta piemiņas godināšanu, taču arī Latvijas pusei vajag saprast, ko tā pati vēlas, sacīja Valsts prezidents.

Kapa vieta Ulmaņa un visu Latvijas cilvēku, kuri atdusas Turkmenistānas zemē, piemiņai atrodas pašā kapu centrā. To rotā uzraksts «Kārlim Ulmanim un Latvijas cilvēkiem, kuri atdusas Turkmenistānas zemē». Pie piemiņas plāksnes atrodas krusts, kuru savulaik uz Turkmenbaši atveda Odisejs Kostanda. Ap kapa kopu ir svaigi krāsota balta apmale. Kapi kopumā izskatās pamesti, nevienu no kapa kopām vairs nerotā mirušo cilvēku fotogrāfijas. Fotogrāfija pirms kāda laika noņemta arī no Ulmaņa kapa, jo tā bijusi pabalējusi un savu laiku jau nokalpojusi.

Arī Valsts prezidents atzina, ka piemiņas vietu vajadzētu sakārtot, lūdzot atbalstu arī klātesošajam Latvijas Mākslas akadēmijas rektoram Aleksejam Naumovam. Klātesošās delegācijas pārstāvji atzina, ka kapa vietas sakārtošana ir valsts prestiža jautājums.

Piemiņas vietu 2008.gada rudenī apmeklēja toreizējais Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš par godu Ulmanim jūrā ielaida vainagu. Savulaik tika vākti līdzekļi, lai Turkmenbaši pilsētā novietotu pieminekli Kārlim Ulmanim. Šie plāni atmesti, jo nav skaidrības ar pilsētas plānojuma attīstību.