Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EK veic izmeklēšanu pret lielām naftas kompānijām

Eiropas Komisija (EK) veikusi negaidītas pārbaudes vairākās lielās naftas kompānijās saistībā ar iespējamu cenu fiksēšanu, kas ir pretrunā ar Eiropas Savienības (ES) noteikumiem.

EK gan nesniedza otrdien veiktajās pārbaudēs iesaistīto uzņēmumu nosaukumus, taču britu enerģētikas gigants BP, Lielbritānijas un Nīderlandes kopuzņēmums «Royal Dutch Shell» un Norvēģijas «Statoil» paziņojuši, ka viņu biroji tikuši apmeklēti.

Komisija skaidro, ka pat nelieli tirgus kropļojumi radītu «milzīgu ietekmi uz jēlnaftas, pārstrādātu naftas produktu un biodegvielas iegādes un pārdošanas cenām, tādējādi potenciāli ietekmējot gala patērētāju».

Tikmēr BP apstiprināja, ka «tā ir viena no kompānijām, kas pakļauta izmeklēšanai. Mēs pilnībā sadarbojamies šajā izmeklēšanā un šobrīd nespējam sniegt sīkākus komentārus».

«Royal Dutch Shell» preses pārstāvis pavēstīja: «Mēs varam apstiprināt, ka «Royal Dutch Shell» uzņēmumi patlaban sniedz atbalstu EK saistībā ar izmeklēšanu tirdzniecības darbībās.»

Arī Norvēģijas kompānijas «Statoil» un «Platts» apstiprināja, ka tās iesaistītas šajā izmeklēšanā.

«Statoil Fuel&Retail Latvia» pārstāvis Artūrs Eglītis norāda, ka «Statoil Fuel&Retail» (tajā skaitā arī «Statoil Fuel&Retail Latvia») ir atsevišķs mazumtirdzniecības uzņēmums, kas jau 2010.gadā tika pilnībā atdalīts no «lielā» «Statoil», kas nodarbojas ar naftas ieguvi. «Statoil Fuel&Retail» ir iegādājies licenci «Statoil» vārda izmantošanai, savukārt kopš 2012.gada «Statoil Fuel& Retail» ir kanādiešu mazumtirdzniecības uzņēmumam «Alimentation Couche-Tard» pilnībā piederošs meitasuzņēmums. «Tāpēc šoreiz jautājumus komentēt nevaram,» uzsver uzņēmumā, norādot, ka EK veiktajai izmeklēšanai nav saistības ar «Statoil» mazumtirdzniecības uzņēmumu Latvijā, jo «esam cits uzņēmums». Tāpat netiek komentētas iespējamās degvielas naftas un naftas produktu izmaiņas.

EK paziņoja, ka amatpersonas «veikušas iepriekš nepieteiktas pārbaudes vairākos uzņēmumos, kas darbojas un sniedz pakalpojumus jēlnaftas, pārstrādātu naftas produktu un biodegvielu sektoros».

«EK ir bažas, ka šīs kompānijas varētu būt veikušas slepenas norunas, lai manipulētu ar cenām vairākiem naftas un biodegvielas produktiem,» vēsta komisija. Turklāt uzņēmumi varētu būt lieguši citiem piedalīties cenu noteikšanas procesā, tādējādi ietekmējot publiskotās cenas.