Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pēc čūskas koduma sievieti smagā stāvoklī nogādā slimnīcā; šogad trešais gadījums

Vidzemē 70 gadu vecu sievieti ceturtdien sakodusi čūska, un sirmgalve smagā stāvoklī nogādāta slimnīcā; šis ir jau trešais čūsku koduma gadījums šogad, aģentūra BNS noskaidroja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).

Ceturtdien ātrajā palīdzībā vērsās divi cilvēki, vēstot par čūsku kodumiem, savukārt svētdien bija pirmais gadījums šogad, kad pusmūža vecuma vīrieti lauku mājas pagalmā sakoda čūska.

Smagāk cietusī bija 70 gadu vecā kundze, kura nelaimes brīdī pie mājas bija pļāvusi zāli.

«Pēc koduma attīstījās smaga alerģiska reakcija. Stāvoklis ir smags, un ar mediķu palīdzību izdevās sievieti nogādāt Vidzemes slimnīcā,» sacīja NMPD sabiedrisko attiecību pārstāve Inga Vītola.

Savukārt Rīgas reģionā pēc čūskas koduma slimnīcā nogādāta kāda 19 gadu veca jauniete.

NMPD atgādina, ka, pamanot čūsku, tai nevajag tuvoties, to nevajag aiztikt vai citādi kaitināt. Čūskas kož tikai tad, ja sajūt draudus vai ja uzkāpj tai virsū, pieskaras, ņem rokās.

Lai izvairītos no čūskas kodiena, ejot mežā, kājās jāvelk zābaki vai apavi un vilnas zeķes, norādīja mediķi. Čūskas jūt siltumu, un tām nepatīk vibrācija, tādēļ tās pašas cilvēku sajūt un cenšas izvairīties no sastapšanās.

NMPD arī sniedz padomu pa mežu iet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes. Galvenais ‒ pa mežu vai pļavām nestaigāt basām kājām.

Ja iekodusi čūska, koduma vietā būs sāpes un var redzēt pietūkumu. Smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam būs nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja. Pietūkums sakostā ķermeņa vietā izteikti palielināsies, āda kļūs zilgani violeta.

Ja iekodusi čūska, jāpieņem sliktākais variants, ka ir iekodusi odze. Tādā gadījumā jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot pa tālruni 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk un odžu kodums var izraisīt tik smagu alerģisku reakciju, kas var apdraudēt cilvēka veselību un pat dzīvību.

Cietušais jānogulda, jāpalīdz viņam nomierināties. Jācenšas nekustināt un neberzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde tik strauji neizplatītos. Tas ir būtiski, jo kustības paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos.

Ja iespējams, jādod pastiprināti dzert, lai nodrošinātu organismam šķidrumu. Koduma vietai vajadzētu būt augstāk par pārējo ķermeņa daļu, ko var panākt, sakosto roku vai kāju paceļot uz augšu uz kāda paaugstinājuma.

Uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai samazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadus. Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu.

Nedrīkst dot nekādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

Kopumā pagājušajā diennaktī NMPD saņēma 1163 izsaukumus, no tiem 163 saistīti ar traumām.