Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas Nacionālajā operā gaidāms izsmalcinātas kamermūzikas vakars

Piektdien, 24. maijā, plkst. 19:00 Latvijas Nacionālās operas (LNO) Beletāžas zālē skanēs pavasarīgi izsmalcinātas kamermūzikas koncerts. To sagatavojuši LNO orķestra mūziķi – čelliste Diana Ozoliņa, flautiste Guna Paula un klarnetists Mārtiņš Circenis kopā ar pianisti Agnesi Egliņu, kuriem pievienojušies situminstrumentālisti Edgars Saksons no Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Andrejs Puškarevs no «KREMERata Baltica». Visi kopā viņi turpinās iepazīstināt klausītājus ar zināmām un arī mazāk pazīstamām kamermūzikas lappusēm. 

Koncepcijas ziņā līdzīgs koncerts Operā izskanēja pirms gada, kad līdzās latviešu mūzikai skanēja franču mūzika. Šogad latviešu komponistu skaņdarbus papildinās angļu mūzika, stilistiski aptverot kā intelektuālisma labirintus, tā vieglu rotaļīgumu un simpātisku vienkāršību.

Koncertā skanēs divi latviešu kompozīcijas skolas «zelta paaudzes» komponistu radīti trio: pērn tapušais Jura Karlsona opuss «Zīmes» flautai, klarnetei un klavierēm, kā arī Imanta Zemzara «Mazā rokmūzika» flautai, čellam un klavierēm. Interesantu atmosfēru radīs komponistes Gundegas Šmites «Syzygia» čellam un sitaminstrumentiem.

Savukārt britu mūzikas jomu pārstāvēs 20./21.gs. mijas angļu komponistu skaņdarbi: Džozefa Horovica (Joseph Horovitz) Sonatīne klarnetei un klavierēm, Maika Movera (Mike Mower) «Sonata Latino» I daļa «Salsa Montunate» flautai, klavierēm un sitaminstrumentiem.

Pirmatskaņojumu Latvijā piedzīvos 1918. gadā tapušais Arnolda Baksa (Arnold Bax) «Fairy Tale» čellam un klavierēm, kā arī Andreja Puškareva aranžētā leģendārās angļu grupas «Bītli» mūzikas svīta, kuru atskaņos visi ansambļa dalībnieki.

Visi seši mūziķi ir izcili savas jomas profesionāļi: to apliecina gan viņu aizņemtība visdažādākajos muzikālajos projektos, gan starptautiskā pieredze un iegūtās godalgas. Trīs no viņiem – Diana Ozoliņa, Edgars Saksons un Agnese Egliņa – ir Latvijas Lielās Mūzikas balvas ieguvēji, Guna Paula ieguvusi a/s «Aldaris» balvu kā labākā orķestra māksliniece, Mārtiņš Circenis - a/s «Latvijas Gāze» balvu kā labākais orķestra mākslinieks, bet Andrejam Puškarevam savulaik piešķirta «Pro Europe» Kultūras fonda balva.

Kas viņus mudina papildus ikdienišķajiem darba pienākumiem iestudēt atsevišķas koncertprogrammas? «Viens no iemesliem - mēs ļoti labi jūtamies kopā. Otrs dzinulis ir mākslinieciskais nemiers, kas liek darīt vairāk un vairāk, izpaužoties dažādās šķautnēs: gribas iestudēt jaunus opusus, kuri kaut kur dzirdēti un aizrāvuši. Pretēji lielajam mehānismam, ko sauc par operas vai baleta partitūru, kamermūzikā valda gluži cita atmosfēra, kas uzrunā personīgāk un intīmāk,» atklāj viena no koncerta dalībniecēm – flautiste Guna Paula.

Biļetes uz 24. maija koncertu nopērkamas LNO kasēs Aspazijas bulvārī 3, internetā, kā arī «Biļešu paradīzes» tirdzniecības vietās visā Latvijā. Biļešu cena – Ls 5.

Ar šo koncertprogrammu tiks lutināti ne tikai rīdzinieki. Ar programmas «Kamermūzika» atbalstu tā 19. maijā skanēs Cēsu sanatorijas Meža skolā, bet 23. maijā - Ķekavā, Doles tautas namā.