Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Čehija vēlas sadarboties «Rail Baltic» projektā

Čehija interesējas par projektu «Rail Baltic» un vēlas sadarboties projektā, piektdien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) žurnālistiem sacīja Čehijas premjerministrs Petrs Nečass.

«Čehijas Republika arī ļoti interesējas par projektu «Rail Baltic». Čehijas firmas ir gatavas piedalīties gan dzelzceļa sliežu izbūvē, gan arī automatizācijā un modernizācijā, signāltehnoloģiju piegādēs un, protams, arī transportlīdzekļu jomā,» sacīja Nečass, bilstot, ka palīdzību var piedāvāt arī Čehijas banku konsorcijs un Čehijas valsts apdrošināšanas sabiedrība EGAP.

«Čehijas firmām ir interese par pakalpojumu sniegšanu un preču piegādēm uz Latviju,» teica Čehijas premjers, bilstot arī par tramvaju un trolejbusu piegādi Rīgas pilsētai. «Čehijas firmas piedāvā arī citus pakalpojumus un produkciju gan transportlīdzekļu, gan vides tehnoloģiju jomā, gan notekūdeņu attīrīšanā un saimniecībā ar atkritumiem.»

Dombrovskis norādīja, ka Latvijas un Čehijas politiskā sadarbība ir ļoti laba, tādēļ uzmanība tiek vērsta uz ekonomiskās sadarbības stiprināšanu. «Tendences ir ļoti pozitīvas, pagājušajā gadā tirdzniecības apgrozījums starp mūsu valstīm ir pieaudzis par 10%, bet, protams, mēs redzam potenciālu arī tālākajam pieaugumam,» teica Latvijas premjers.

Valdību vadītāji pārrunājuši arī pozīciju koordinēšanu Eiropas Savienības (ES) līmenī, jo abu valstu viedokļi daudzos jautājumos ir samērā līdzīgi, piemēram, attiecībā uz ES iekšējā tirgus attīstību un uz ES konkurētspējas nostiprināšanu. «Ir daudz iniciatīvu, kuras vajadzētu virzīt uz priekšu. Tas attiecas gan uz iekšējā pakalpojumu tirgus pilnīgāku nodrošināšanu, vienotāka digitālā tirgus ieviešanu, arī ciešāku sadarbību vienotā enerģētikas tirgus ieviešanā,» sacīja Dombrovskis, norādot, ka jāstrādā pie iniciatīvām, kas var veicināt Eiropas ekonomikas konkurētspēju un palīdzēt atjaunot ekonomisko izaugsmi ES.

Tāpat spriests par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) paplašināšanos, ko Čehija konsekventi atbalstījusi. «Mēs uzskatām, ka nepastāv nekāds iemesls tam, lai Latvija nebūtu OECD locekle,» teica Čehijas premjers.

Viņš minēja, ka valstu sadarbību apstiprina arī fakts, ka Čehija divas reizes piedalījusies Baltijas gaisa telpas aizsardzībā un ir gatava to atkārtot arī 2015.gadā.

Ar Čehijas premjerministru šodien tikās arī Valsts prezidents Andris Bērziņš. Prezidenta preses dienests informē, ka tikšanās laikā pārrunātas valstu divpusējās attiecības, ekonomiskā sadarbība un redzējums par ES un eirozonas nākotni.

«Līdzšinējās attiecības starp Latviju un Čehiju ir ļoti labas, jo esam cieši sabiedrotie ES un NATO partnerībā. Taču vienlaikus vajadzētu paplašināt abu valstu biznesa kontaktus. Tādēļ aicinu čehu uzņēmējus izmantot Latvijas pieredzi Baltijas, Skandināvijas, Krievijas un citu NVS valstu tirgos,» sacīja Bērziņš.

Sarunas laikā abas amatpersonas apmainījās viedokļiem par ES un eirozonas nākotni. «Apsveicu Latviju ar drīzu pietuvošanos eirozonai, kas Latvijai būs nozīmīgs notikums,» sarunā pauda Čehijas premjerministrs. «Lai gan jūsu valstī ir savs redzējums par Čehijas pievienošanos eirozonai, tomēr uzskatu, ka abu valstu interesēs ir spēcīga un stabila Eiropas Savienība un eirozona,» bilda Valsts prezidents.

Sarunas noslēgumā Valsts prezidents Nečasam pateicās par Čehijas atbalstu NATO samitā 2012.gadā, kura laikā tika panākts labvēlīgs lēmums pagarināt NATO Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misiju un līdzšinējo piedalīšanos Baltijas gaisa telpas patrulēšanā - 2009.gadā un 2012.gadā.

Arī Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) šodien tikās ar Nečasu, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā. Āboltiņa uzsvēra, ka Čehija Latvijai ir nozīmīgs ekonomiskās sadarbības partneris, un pauda gandarījumu, ka pērn savstarpējās tirdzniecības apjomi pieauguši par 10%. Vienlaikus viņa uzskata, ka ekonomikas jomā vēl ir neizmantots sadarbības potenciāls un lieliska iespēja uzņēmējiem ir šodien abu valstu premjeru atklātais biznesa forums.

Latvijas un Čehijas attiecības Saeimas priekšsēdētāja raksturoja kā labas un attīstītas vairākās jomās, tostarp veiksmīga sadarbība izveidojusies arī ES un NATO. Abas valstis ir aktīvas arī reģionu sadarbības formātos - notiek regulāras Baltijas valstu un Višegradas valstu amatpersonu tikšanās, un pirms nedēļas Saeimā norisinājās starptautiska konference par attīstības sadarbības jautājumiem, kurā piedalījās parlamentārieši arī no Višegradas valstīm.

Raksturojot parlamentāro sadarbību, Āboltiņa uzsvēra, ka tā ir veiksmīga ne tikai parlamentu vadītāju, bet arī komisiju līmenī, kā piemēru minot plānoto Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputātu vizīti Čehijā. Saeimā aktīva ir arī deputātu grupa sadarbībai ar Čehijas parlamentu, kurā darbojas gandrīz trešdaļa no visiem deputātiem.

Pārrunājot sadarbību izglītībā un kultūrā, Latvijas parlamenta priekšsēdētāja atzīmēja, ka patlaban divas Čehijas augstskolas piedāvā iespēju studēt latviešu valodu. Tāpat Latvija saskata sadarbības iespējas starp Rīgu un Pilzeni, gatavojoties Eiropas kultūras galvaspilsētas statusam attiecīgi 2014. un 2015.gadā.

LETA jau ziņoja, ka šodien Latvijā oficiālā vizītē ieradies Čehijas premjerministrs Petrs Nečass, kurš Rīgā tiekas ar valsts augstākajām amatpersonām.