Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lavrovs «nesaprot» sašutumu par ieroču piegādēm Sīrijai

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs piektdien atzina, ka nesaprot starptautisko sašutumu, ko izraisījušas ziņas par Krievijas ieroču piegādēm Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmam.

«Es nesaprotu, kāpēc mediji no tā cenšas radīt sensāciju,» sacīja Lavrovs. «Mēs neesam slēpuši to, ka mēs atbilstoši parakstītiem kontraktiem piegādājam bruņojumu, nepārkāpjot nedz starptautiskos līgumus, nedz mūsu pašu likumdošanu.»

Laikraksts «The New York Times» piektdien vēstīja, ka Krievija nosūtījusi uz Sīriju modernas pretkuģu spārnotās raķetes «Jahnot», kas Damaskai tikušas piegādātas arī iepriekš, tomēr tad tām nav bijis pilnvērtīga radara, kas pastiprina to efektivitāti.

Līdz ar to Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmam radusies «brīnišķīga» izdevība atvairīt visus starptautiskās sabiedrības centienus palīdzēt bruņotajai opozīcijai, izveidojot jūras blokādi, nosakot lidojumiem slēgtu zonu un veicot ierobežotus kara aviācijas triecienus, norāda laikraksts.

Plašu rezonansi pagājušajā nedēļā izraisīja laikraksta «The Wall Street Journal» (WSJ) publikācija par to, ka Krievija plāno pārdot Sīrijai modernas raķešu sistēmas, kas sarežģītu ārvalstu intervenci Sīrijā.

Izraēla sniegusi Vašingtonai informāciju, ka Krievija vistuvākajā laikā grasās pārdot Sīrijai moderno «zeme-gaiss» raķešu «S-300» baterijas, kas var notriekt lidaparātus un spārnotās raķetes, vēstīja laikraksts.

Publikācijai sekojušos Rietumu līderu pārmetumus Krievijas puse noraidīja.

9.maijā - nākamajā dienā raksta parādīšanās WSJ - ASV valsts sekretārs Džons Kerijs sacīja, ka Krievijas raķešu pārdošana Sīrijai būtu reģionam «potenciāli destabilizējoša».

«Mēs iepriekš esam apliecinājuši, ka šīs raķetes ir potenciāli destabilizējošas attiecībā uz Izraēlas valsti. Un tā mēs vēsturiski to esam skaidri pauduši, ka Savienotajām Valstīm tas rada satraukumu,» preses konferencē Romā sacīja valsts sekretārs.

«Es uzskatu, ka mēs to esam pauduši pilnīgi skaidri - mums labāk patiktu, ka Krievija nenodrošinātu atbalstu,» norādīja Kerijs.

Krievijas augstākās amatpersonas, arī prezidents Vladimirs Putins, vairākkārt skaidrojušas, ka bruņojuma piegādes nepārkāpj starptautiskās konvencijas un embargo, ko ASV un Eiropas Savienība noteikušas Damaskai.

Daudzās Rietumu galvaspilsētās šāda Krievijas nostāja izsauc sašutumu, ņemot vērā, ka, pateicoties «S-300», lielā mērā var tikt pārvilkts krusts plāniem par lidojumu slēgtas zonas noteikšanu virs Sīrijas, norādīja laikraksts «Rossijskaja gazeta».

Avīze atgādināja, ka pēc analoģiska scenārija attīstījās situācija Lībijā, kur NATO, izmantojot lidojumiem slēgtās zonas nosacījumus, faktiski nemierniekiem palīdzēja gāzt pulkveža Muamara Kadafi režīmu.

Lavrovs pagājušajā nedēļā sacīja, ka Krievija patlaban pabeidz klases «zeme-gaiss» raķešu piegādes Sīrijai.

Viņš norādīja, ka «nekādas starptautisko tiesību normas to neaizliedz, tas ir aizsardzības bruņojums».

«Tas ir domāts, lai Sīrijai kā importētājai šajā situācijā būtu iespēja sevi aizsargāt pret aviācijas triecieniem, par kuriem, kā mēs zinām, nevarētu teikt, ka tas būtu pilnīgi fantastisks scenārijs,» sacīja ministrs.

Izraēlas kara aviācija 3. un 5.maijā veica uzlidojumus Sīrijas galvaspilsētas Damaskas apkaimē. Telavivas amatpersonas medijiem skaidroja, ka uzbrukumu mērķis ir bijis grupējumam «Hizbollah» paredzētie ieroči. Damaska šādu versiju noraidīja, paužot pārliecību, ka uzbrukumu mērķis bijis palīdzības sniegšana nemierniekiem. Sīriešu aktīvisti ziņoja, ka otrajā uzlidojumā nogalināti 42 Sīrijas karavīri.

Sīrijas konflikts ilgst jau vairāk nekā divus gadus. ANO lēš, ka tajā dzīvību zaudējuši jau aptuveni 70 000 cilvēku. Valsti pametuši 1,4 miljoni bēgļu, bet pašā Sīrijā pārvietoto personu skaits jau sasniedzis 4,25 miljonus.

Savukārt saskaņā ar Lielbritānijā bāzētās sīriešu aktīvistu organizācijas «Syrian Observatory for Human Rights» (SOHR) apkopotajiem datiem tas izdzēsis jau vairāk nekā 80 000 cilvēku dzīvības.