Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sāk pārbaudi Rīgas bāriņtiesā; ārstiem mēnešiem aizdomas par vardarbību pret bērnu

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) sākusi pārbaudi Rīgas bāriņtiesā, saņemot ziņas no bērnu slimnīcas, ka bāriņtiesa, iespējams, nav adekvāti reaģējusi uz ārstu informāciju par iespējamu vardarbību pret trīsgadīgu zēnu; bērnu no ģimenes izņēma vien tad, kad viņš bija smagā stāvoklī, aģentūra BNS uzzināja inspekcijā.

Policija sākusi kriminālprocesu par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar mazgadīgo, ja ar to mazgadīgajam nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja tās nodarījušas personas, no kurām cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs.

Ziņas par šo gadījumu VBTAI saņēma no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS). Inspekcija sāka pārbaudi, lai noskaidrotu, vai bāriņtiesa rīkojusies adekvāti, aģentūrai BNS stāstīja VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa.

BKUS sociālā darbiniece Gunta Cibuļska teica, ka pirmoreiz trīsarpus gadus veco bērnu slimnīcā ievietoja šāgada februāra beigās ar ģimenes ārsta norīkojumu, ka bērns esot guvis traumu.

«Novērojot slimnīcā situāciju uz vietas, ārstiem radās aizdomas par iespējamu vardarbību,» pastāstīja Cibuļska.

BKUS par aizdomām rakstveidā informējusi Rīgas bāriņtiesu, nosūtot ziņojumu, kurā aprakstītas gan ārstu aizdomas, gan dati par bērna veselības stāvokli, gan arī psihologa atzinums, medmāsu novērojumi un arī palātas biedrenes novērotais. Taču bāriņtiesa slimnīcai atbildējusi, ka izvērtējusi situāciju un ģimenē viss esot kārtībā, mamma varot turpināt rūpēties par bērnu.

Pēc nedēļas marta otrajā pusē bērns atkal nonāca slimnīcā ar traumu. «Atkal bija novērojumi par iespējamu vardarbību, ārsti uzņēma fotogrāfijas, kuras nosūtīja bāriņtiesai. Norādījām, ka atkārtoti lūdzam izvērtēt situāciju ģimenē,» paskaidroja Cibuļska.

Rīgas bāriņtiesa šoreiz slimnīcai atbildējusi, ka nepieciešams vairāk informācijas un laika, tikai tad varēšot pieņemt lēmumu. Pēc rehabilitācijas neilgu laiku padzīvojis mājās, bērns tika nogādāts slimnīcā. «Šoreiz kritiskā stāvoklī,» sacīja Cibuļska.

Slimnīca atkal ziņoja bāriņtiesai, kas pieņēma lēmumu par bērna izņemšanu no ģimenes.

Neoficiālas ziņas liecina, ka bērnu audzināja mamma viena. Viņa raksturota kā inteliģenta, rūpīga māte.

Slimnīcas pārstāvji norādīja, ka bērns kopš dzimšanas nav pilnībā vesels, taču viņi netic, ka bērns var sev nodarīt tādas traumas, kādas konstatētas.

Turklāt tad, kad puisēns neatrodas mātes aprūpē, viņam nav tādu veselības traucējumu, kā dzīvojot mājās.

Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētāja vietniece Inese Ērgle aģentūrai BNS pastāstīja, ka tiesa pieņēmusi vienpersonisku lēmumu, ar kuru mātei ir pārtrauktas aizgādības tiesības, bet bērns pašlaik atrodas slimnīcā.

Ērgle paskaidroja, ka bērns nav pirmo reizi nonācis mediķu aprūpē, bet, ņemot vērā bērna īpašo veselības stāvokli, skaidrojumi miesas bojājumiem bijuši citi.

«Mediķi bija izteikuši aizdomas par iespējamu vardarbību, bet mēs tos apstākļus izvērtējām un nospriedām, ka tie sasitumi nav iegūti tādā veidā, kā tas sākumā bija traktēts,» viņa klāstīja.

VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa aģentūrai BNS sacīja, ka šis gadījums parāda, cik būtiski ir tas, ka bāriņtiesa izmanto savas tiesības uz aizdomu pamata pārtraukt aizgādību.

«Lai bērns būtu drošībā, kamēr bāriņtiesa noskaidro, kas ģimenē notiek,» paskaidroja Rieksta-Riekstiņa.

Viņa atgādināja, ka pēdējā laikā atsevišķos medijos izskanējušas ziņas, ka bāriņtiesas bez pamata atņemot aprūpes tiesības uz bērniem. Rieksta-Riekstiņa norādīja, ka, iespējams, tagad sabiedrības spiediena dēļ bāriņtiesas vilcinās gadījumos, kad vecāku uzvedība ārēji izskatās sociāli pieņemama.

Pārbaude Rīgas bāriņtiesā sākta nesen, tāpēc, pēc VBTAI inspekcijas priekšnieces teiktā, pagaidām vēl nevar runāt par secinājumiem.

Pagaidām arī kriminālprocesā nevienam nav piemērots aizdomās turētās personas statuss, aģentūrai BNS atzina Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes pārstāvis Toms Sadovskis.